Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wszystkie zawody zostaną zautomatyzowane w ciągu 120 lat. Roboty będą zastępować ludzi w coraz bardziej wymagających zawodach

Roboty będą zastępować ludzi w coraz bardziej wymagających zawodach

Sfera pracy umysłowej wydawała się do tej pory bezpieczna mimo postępującej technologii, ale to się zmienia.

Jak mówi Maciej Jagaciak z Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością, roboty będą zastępować ludzi na rynku pracy w coraz bardziej wymagających zawodach. Ekspert zwrócił uwagę, że mówiąc o robotach, często mamy na myśli automaty wykonujące jakieś zaprogramowane prace manualne.

Specjalistyczne oprogramowanie oparte na maszynach statystycznych już powoli zaczyna z różnych miejsc wypierać człowieka

– podkreślił specjalista Polskiego Towarzystwa Studiów nad Przyszłością.

Jako przykład podał boty, które powtarzają treści na Twitterze, czyli „są takimi agregatami newsowymi i zastępują w pewnym sensie dziennikarzy czy twórców kontentu”. Ekspert przypomniał także, że w marcu firma Microsoft ogłosiła stworzenie programu sztucznej inteligencji, który dokonał tłumaczenia tekstu z chińskiego na angielski tak celnego jakby przygotował je zawodowy tłumacz.

To stawia pod znakiem zapytania, jaka jest przyszłość tych studentów, którzy za 5 lat będą konkurować z jeszcze lepszym produktem Microsoftu na rynku pracy

– podkreślił Maciej Jagaciak

Zauważył, że systemy sztucznej inteligencji (AI) stają się coraz bardziej elastyczne i będą mogły zastępować ludzi na rynku pracy w coraz bardziej wymagających zawodach. Zdaniem Jagaciaka na rynku pracy dokona się rewolucja.

Im większa baza wiedzy, w oparciu o którą można by nauczyć maszyny wykonywania konkretnych zadań, tym zawód bardziej zagrożony. O wiele większy nacisk będziemy musieli w najbliższych latach kłaść na zdolności twórczego myślenia, takiej kreatywności rozwiązywania problemów i patrzenia w szerokim kontekście, ponieważ tego jeszcze maszyny nie będą potrafiły. To jest dopiero jakaś pieśń przyszłości.

W ocenie eksperta przewaga człowieka nad maszynami wynikająca z myślenia kontekstualnego, może sięgać najbliższych kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu lat.

Z raportu „Kiedy sztuczna inteligencja przewyższy ludzkie możliwości? Dowody ekspertów” opublikowanego przez Uniwersytet Oksfordzki oraz Yale, wynika, że już w 2024 r. tłumacze nie będą potrzebni, bo z powodzeniem zastąpią ich roboty. Badacze przewidują, że AI w ciągu kolejnych lat przejmie od człowieka wiele zadań, a w 2053 r. będzie zdolna wykonywać pracę chirurga. Prognozują również, że jest 50 procent szans na to, że sztuczna inteligencja przewyższy we wszystkich kompetencjach człowieka w ciągu 45 lat, a wszystkie zawody zostaną zautomatyzowane w ciągu 120 lat. Przy czym respondenci w Azji wskazywali, że procesy te dokonają się o wiele szybciej, niż wskazywali to respondenci w Ameryce Północnej.

 

Redakcja: BSChromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w praca, roboty, robot, sztuczna inteligencja, automatyzacja, człowiek
Urzędy 2 i 4 maja w większości pracują normalnie

Normalnie będą pracowały między innymi urzędy miasta w Olsztynie, Elblągu i Ełku. Warmińsko-mazurski urząd marszałkowski również pracuje jak zawsze, poza najbliższym piątkiem. Również w piątek nie...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV