Olsztyn, Elbląg, Ełk, Bartoszyce, Polecane, Braniewo, Działdowo, Aktualności, Giżycko, Aplikacja mobilna, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Ostróda, Pisz, Szczytno, Region, Węgorzewo, Regiony
Wszystkie gminy chcą sprzedawać węgiel na preferencyjnych zasadach
Wszystkie warmińsko-mazurskie gminy podpisały umowy na realizację rządowego programu dystrybucji węgla na preferencyjnych zasadach.
Rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek informuje, że za surowiec odpowiadają w regionie spółki: PGE Paliwa i Węglokoks, a obecnie trwa II etap jego dystrybucji.
Gminy uczestniczące w pierwszej turze, czyli w poprzednim roku, w tym już nie muszą zgłaszać chęci uczestnictwa w systemie dystrybucji. Sprzedać może być kontynuowana przez dotychczasowy podmiot. Gminy mają jedynie zgłosić zapotrzebowanie obsługującym je spółkom.
Gminy muszą przy sprzedaży węgla przestrzegać założeń cenowych.
Gminy mogą kupować węgiel za nie więcej niż 1,5 tys. zł za tonę i sprzedawać w cenie nie wyższej niż 2 tys. zł
A kto może kupić węgiel po preferencyjnych cenach od gminy?
Mogą kupować te osoby, które są uprawnione do dodatku węglowego. Każde gospodarstwo domowe może kupić 3 tony węgla w sezonie grzewczym, rozkładając ten zakup na raty. Zakupy można podzielić np. na 2 transze – jedna w roku ubiegłym, a pozostałe w bieżącym.
Program dystrybucji węgla potrwa do 30 kwietnia.
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski