Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Wspominamy wydarzenia, z których Olsztyn powinien być dumny”. Trwają Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

To była największa manifestacja przeciwko sowieckiej agresji na Węgry. Olsztynianie upamiętniają wydarzenia z 1956 roku, kiedy to w geście solidarności z Węgrami mieszkańcy stolicy województwa tłumnie spotkali się na aktualnym placu Bema.

Oficjalne uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Najświętszego Pana Jezusa w Olsztynie. Następnie na wspominanym placu Bema odbył się apel pamięci.

30 października 1956 roku w akcie solidarności z Węgrami walczącymi o wolność, na ówczesny Plac Armii Czerwonej w Olsztynie przyszło co najmniej kilkanaście tysięcy mieszkańców miasta i studentów Wyższej Szkoły Rolniczej. Była to największa tego typu manifestacja w Polsce. Studenci zdjęli tabliczki z nazwą placu i zawiesili nowe z nazwą „Plac Powstańców Węgierskich”. Później nazwę tę zatwierdziła rada narodowa w Olsztynie, jednak po roku władze zmieniły ją na Plac Bema. Dzisiaj nadaną przez studentów nazwę nosi most kolejowy łączący Plac Bema z Zatorzem. Na pamiątkę tego wydarzenia na ścianie starostwa umieszczono również tablicę poświęconą węgierskim powstańcom oraz studentom i mieszkańcom Olsztyna. Pod tą tablicą oficjalne delegacje złożyły kwiaty.

– Wspominamy wydarzenia, z których Olsztyn powinien być dumny – powiedział Radiu Olsztyn Szczepan Worobiej, prezes Stowarzyszenia Historycznego im. Generała Józefa Bema. – O tych wydarzeniach powinni wiedzieć wszyscy mieszkańcy naszego miasta – ocenił.

Dodajmy, że w węgierskim powstaniu w październiku i listopadzie 1956 roku zginęło około 2,5 tysiąca osób, ponad 13 tysięcy zostało rannych.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Fot. Starostwo Powiatowe w Olsztynie

Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Chmielewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w plac Bema, Szczepan Worobiej
Przesunięto o tydzień zmiany organizacji ruchu na ulicy Partyzantów i przy rondzie Bema w Olsztynie

Dzisiejszej nocy ulica Partyzantów miała zostać zamknięta na odcinku od ulicy Lanca do Placu Bema. Jak informuje na swojej stronie internetowej Zarząd  Dróg Zieleni i Transportu...

Zamknij
RadioOlsztynTV