Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wraca temat tragedii w Długim Borku. Sąd podjął decyzję dotyczącą oskarżonych

Sąd Rejonowy w Szczytnie. Fot. W. Chromy

Sąd Rejonowy w Szczytnie warunkowo umorzył postępowanie karne wobec trzech mężczyzn oskarżonych w głośnej sprawie tragicznego wypadku przy pracy w Długim Borku w gminie Świętajno. 25 sierpnia 2017 roku w zakładzie zajmującym się przetwarzaniem produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego zginęły 3 osoby.

Według ustaleń śledczych, brygadzista Mirosław W. nie mając odpowiedniego przeszkolenia oraz przy braku procedury pobierania próbek surowca ze zbiorników w zakładzie, miał polecić pracownikowi pobranie takiej próbki. Ten, nie mając na sobie żadnych środków ochrony indywidualnej, zaraz po zejściu do zbiornika stracił przytomność. Następnie brygadzista miał akceptować i nie przerwać zejścia do wnętrza zbiornika dwóch kolejnych pracowników, którzy podjęli próbę ratowania kolegi. W rezultacie zginęli wszyscy trzej. Przyczyną śmierci było ostre zatrucie siarkowodorem.

Mirosław W. został oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci trzech osób, natomiast dyrektor zakładu Dariusz Ś. oraz specjalista BHP Radosław G. usłyszeli zarzut niedopełnienia obowiązków. W styczniu sprawa została skierowana do mediacji i wkrótce zawarto ugody – przypomina sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik Sądu Okręgowego w Olsztynie:

Na podstawie zawartych ugód oskarżeni zobowiązali się do zapłaty na rzecz oskarżycielek posiłkowych kwot po 1000 zł na rzecz każdej z nich od oskarżonego Mirosława W., kwot po 44 000 zł na rzecz każdej z nich od oskarżonego Dariusza Ś. i kwot po 5000 zł na rzecz każdej z nich od oskarżonego Radosława G.

W maju trzej oskarżeni i ich obrońcy złożyli wnioski o warunkowe umorzenie postępowania i teraz szczycieński sąd rejonowy przychylił się do tych wniosków, bo spełnione zostały odpowiednie przesłanki – wyjaśnia sędzia Olgierd Dąbrowski-Żegalski:

Mianowicie, warunkowe umorzenie postępowania można stosować, gdy wina sprawców i społeczna szkodliwość popełnionych czynów nie są znaczne, okoliczności popełnienia tych czynów nie budzą wątpliwości, a postawa sprawców i ich dotychczasowy sposób życia pozwalają przypuszczać, że pomimo umorzenia postępowania będą oni przestrzegać porządku prawnego, w szczególności nie popełnią przestępstwa. Przy czym sąd miał na uwadze również ustalenia ugód zawartych w tej sprawie w postępowaniu mediacyjnym.

Dodajmy, że o warunkowe umorzenie postępowania zgodnie wnieśli oskarżeni, ich obrońcy oraz pełnomocnik oskarżycielek posiłkowych, natomiast prokurator był przeciw.
Wyrok nie jest prawomocny.

Autor: P. Karpiszen
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd rejonowy, oskrażeni, winni, umorzenie postępowania
Prokurator zajmująca się sprawą Amber Gold stanie przed sądem w Elblągu. Znamy termin rozprawy

Sąd Rejonowy w Elblągu wyznaczył termin pierwszej czynności w procesie gdańskiej prokurator Barbary K., która zajmowała się sprawą Amber Gold w latach 2009-2012. Posiedzenie sądu odbędzie...

Zamknij
RadioOlsztynTV