Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Będą nowe opinie biegłych w procesie adwokata od „trumien na kołach”

Fot. P. Getka

Sąd w Olsztynie zdecydował, że potrzebne są kolejne opinie biegłych w procesie łódzkiego adwokata Pawła Z. Mężczyzna zasłynął stwierdzeniem, że śmiertelne ofiary wypadku, w którym uczestniczył jechały „trumnami na kołach”.

Olsztyński Sąd Rejonowy odwołał dziś (24 czerwca) rozprawę łódzkiego adwokata Pawła K. oskarżonego o spowodowanie wypadku drogowego, w którym zginęły dwie kobiety. Zdarzenie odbiło się szerokim echem, bo krótko po nim adwokat |zamieścił w mediach społecznościowych film, w którym stwierdził, że ofiary jechały „trumnami na kołach”. W tej sposób skomentował fakt, że kobiety podróżowały starym autem.

Odwołana rozprawa

Biuro prasowe Sądu Okręgowego w Olsztynie poinformowało, że poniedziałkowa rozprawa adwokata została odwołana, ponieważ sąd zdecydował, że zasięgnie opinii nowych ekspertów. Chodzi o biegłych z zakresu ruchu drogowego i rekonstrukcji wypadków drogowych oraz biegłego z zakresu samochodów osobowych, elektryki i elektroniki w pojazdach samochodowych oraz diagnostyki elektronicznej. To zupełnie nowa opinia, taki biegły jeszcze tej sprawy nie badał.

Sąd chce się dowiedzieć m.in. „w jakie systemy bezpieczeństwa wspomagające prowadzenie pojazdu przez kierowcę był wyposażony pojazd, który prowadził oskarżony w dniu zdarzenia”.

Na poprzednich rozprawach obrońcy oskarżonego argumentowali, że mercedes, którym jechał adwokat miał czujniki, które sygnalizowałyby mu, gdyby zjechał ze swojego pasa ruchu na przeciwny, po którym jechał ofiary. Takich sygnałów kierowca nowoczesnego auta miał nie odebrać.

Jeden z biegłych, którego sąd już przesłuchał na rozprawie stwierdził m.in., że w jego ocenie do wypadku doszło z powodu „chwili nieuwagi oskarżonego”. Biegły uznał, że Paweł K. nie próbował nawet hamować.

Tragedia na drodze

Do tragicznego wypadku, z udziałem łódzkiego adwokata Pawła K., doszło 26 września 2021 roku na lokalnej drodze koło Jezioran na Warmii. Ofiary były matkami młodego małżeństwa.

Wracający z wesela influencerki mecenas z Łodzi kierował mercedesem. W aucie była też jego rodzina. Według aktu oskarżenia w pewnym momencie adwokat przekroczył podwójną linię ciągłą, zjechał na przeciwny pas i zderzył się z prawidłowo jadącym z przeciwka audi 80. Kobiety zginęły na miejscu. W ocenie Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Paweł K. umyślnie naruszył zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym.

Film i wywiad adwokata

Krótko po wypadku adwokat nagrał film, w którym stwierdził, że kobiety zginęły, bo „jechały trumnami na kołach”. Nagranie z takim stwierdzeniem zamieścił w internecie. Dodał też, że „niektórzy się cieszą, że kupili auto za 3 tysiące złotych” i doradzał, że lepiej wziąć kredyt, albo pożyczyć na lepszy samochód.

Paweł K. opowiadał o wypadku także w telewizyjnych wywiadach.

A nie lepiej wziąć kredyt? Pożyczyć od kogoś kasę? Poczekać? Uzbierać? I kupić auto bezpieczne?

– mówił na nagraniu.

Oskarżony Paweł K. przed sądem nie przyznał się do winy.

Śladowe ilości kokainy

W śledztwie okazało się także, że w organizmie adwokata wykryto śladowe ilości kokainy. Były one zbyt małe, by prokuratura sformułowała zarzut prowadzenia auta pod wpływem narkotyków. Paweł K. pytany w wywiadzie telewizyjnym o obecność narkotyku w organizmie powiedział: „świadomie kokainy nie spożywałem nigdy”.

Prokuratura w czasie śledztwa zabezpieczyła majątek oskarżonego o wartości 300 tysięcy złotych

Autor: J. Kiewisz-Wojciechowska/ PAP
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w film, auto, sąd, wypadek, Jeziorany, ofiary, śmiertelny wypadek, samochód, sąd okręgowy, sąd rejonowy, biegli, media społecznościowe, "trumny na kółkach", łódźki adwokat, Paweła Z.
Dwie osoby ranne w wypadku na DK16 na Mazurach

Kilka godzin trwały utrudnienia na drodze krajowej numer 16 w okolicach Strzelnik na Mazurach. Zderzyły się tam dwa samochody. Dwie osoby trafiły do szpitala. Według wstępnych...

Zamknij
RadioOlsztynTV