Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna
Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości w Olsztynie
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywają się w Olsztynie. Rozpoczęło je nabożeństwo w intencji ojczyzny odprawione w konkatedrze św. Jakuba.
Następnie służby mundurowe i mieszkańcy przeszli na Plac Solidarności, gdzie pod pomnikiem Wolności Ojczyzny zorganizowano oficjalne uroczystości z udziałem wojewody warmińsko-mazurskiego, wicemarszałka województwa i prezydenta Olsztyna.
Oficjalne uroczystości na placu rozpoczęto od odegrania hymnu i wciągnięcia flagi na maszt. Następnie oczytano list szefa MON. Mariusz Błaszczak prosił m.in. by
pamiętać dziś o tych, którzy bronią polskiej granicy walcząc w wojnie hybrydowej. Formuła konfliktów zmienia się ale polski żołnierz jest taki sam.
Wojewoda Artur Chojecki mówił o znaczeniu patriotyzmu w obecnych czasach. Wskazywał, że patriotyzm to nie tylko wielkie historyczne sceny obrony granic czy przelewanie krwi w walce. Wspominał, że patriotami byli także budowniczy II RP: naukowcy, ekonomiści i architekci odbudowywanej Polski. Wojewoda podkreślił, że patriotą można być z powodzeniem także i dziś.
Znaczenie ma każdy gest, od tych najmniejszych jak, wywieszanie flagi w święta narodowe, czynny udział w świętach państwowych, szacunek dla mowy polskiej, chęć poznania historii kraju oraz sławnych Polaków. To duma z bycia Polakiem.
Artur Chojecki dodał, że współczesnym patriotyzmem jest bezinteresowna praca.
Współcześni bohaterowie, to ci, którzy bezinteresownie wspierają chorych w hospicjach, ale także ci, którzy zapewniają swoim pracownikom godziwe warunki pracy. Tak wygląda patriotyzm czasu pokoju.
Po przemówieniach oficjalne delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Wolności Ojczyzny.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Na Placu Solidarności zorganizowano wojskowy piknik. Można było oglądać sprzęt wojskowy, strażacki, straży granicznej i żandarmerii wojskowej. Żołnierze częstowali grochówką.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Było tam także studio wyjazdowe Radia Olsztyn. W trakcie wojskowego pikniku, rozdaliśmy pół tysiąca rogali marcińskich, podtrzymując tradycję związaną z dniem św. Marcina – patrona m.in. żołnierzy. Jego wspomnienie przypada również 11 listopada.
Foto: P. Getka
Autor: B. Gajlewska
Redakcja: M. Rutynowski/ B. Świerkowska-Chromy