Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewódzkie dożynki w skansenie w Olsztynku. „To jest święto rolników i podziękowanie za ich całoroczną pracę”

W Olsztynku odbywają się dożynki wojewódzkie

Około 6 ton plonu z hektara pszenicy – to średnie wyniki, jakie osiągnęli w tym roku rolnicy z województwa warmińsko-mazurskiego.

Choć uznają, że żniwa mogłyby pójść lepiej, to z pełnym zaangażowaniem dziękowali za plony na dożynkach wojewódzkich, które odbyły się w historycznym anturażu skansenu w Olsztynku. Bożena Dreszler z miejscowości Kaczek koło Nowego Miasta Lubawskiego nie ukrywa, że susza dała się rolnikom we znaki.

Plony były na pewno niższe niż zazwyczaj, ale w porównaniu do ubiegłego roku wyszło może nawet i lepiej. Sieję pszenicę, pszenżyto, mieszkanki zbożowe i kukurydzę. Kukurydza była naprawdę przyschnięta.

Średni wynik osiągnął również Wiesław Zabłotny, rolnik ze wsi Radomno w powiecie nowomiejskim.

U mnie było lepiej niż w zeszłym roku. Aż tak bardzo susza mnie nie dotknęła.

Głównym organizatorem dożynek był marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin, który podkreślał jak ważne jest to święto.

To jest święto rolników i podziękowanie za ich całoroczną pracę. Ten trud, ten chleb, to cało dobro, które posiadamy jest wytworem ich pracy.

00:00 / 00:00

Marszałek Brzezin podkreślał, że problemy suszowe nie ominęły niestety Warmii i Mazur.

00:00 / 00:00

Obecny na obchodach warmińsko-mazurski poseł PiS, były wiceminister rolnictwa Zbigniew Babalski podkreślił jak bardzo zmieniła się w ostatnich latach polska wieś.

00:00 / 00:00

Posłanka PO z Warmii i Mazur Anna Wasilewska powiedziała, że wielokrotnie pomagała rolnikom w pisaniu wniosków suszowych o odszkodowania.

00:00 / 00:00

W uroczystych dożynkach uczestniczył też wojewoda Artur Chojecki, który w rozmowie z Radiem Olsztyn podkreślał, że przez ostatnie lata rolnicy zmagają się z trudnymi warunkami pogodowymi.

Tym większa dla nich wdzięczność, że sieją, pielęgnują, pilnują wzrastania i zbierają plony po to, byśmy mogli po prostu zaspokoić głód.

Na tegoroczne warmińsko-mazurskie dożynki wojewódzkie przygotowano aż 46 okolicznościowych wieńców.

Oprócz inscenizacji obrzędu dożynkowego na scenie wystąpiły ludowe zespoły śpiewacze. Wojewoda wręczył odznaczenia „Zasłużony dla rolnictwa”, a marszałek odznaczenia honorowe „Za Zasługi dla Województwa Warmińsko-Mazurskiego”. Rozstrzygnięto też konkursy na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” i  „Najładniejsze stoisko dożynkowe Kół Gospodyń Wiejskich 2019”.

Radio Olsztyn medialnie patronuje wojewódzkim dożynkom w Olsztynku.

Dożynki wojewódzkie zorganizowano w Olsztynku. Fot. M. Lewiński

Dożynki wojewódzkie zorganizowano w Olsztynku. Fot. M. Lewiński

Dożynki wojewódzkie zorganizowano w Olsztynku. Fot. M. Lewiński

Dożynki wojewódzkie zorganizowano w Olsztynku. Fot. M. Lewiński

 

Autor: M.Lewińsko/B.Gajlewska
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Olsztynek, dożynki, korowód, wieniec dożynkowy
Dożynki powiatu oleckiego. Rolnicy dziękowali za zebrane plony

Wrzesień to miesiąc dożynek. Świętowali już m.in. rolnicy z gminy Ełk. W sobotę za plony dziękowali gospodarze z powiatu oleckiego. Obecny na święcie plonów poseł Wojciech...

Zamknij
RadioOlsztynTV