Wojewoda podsumował 2018 rok. „Przybywa inwestorów i powstają nowe miejsca pracy. Dzięki temu region rozwija się szybciej”
– Bolączką naszego regionu był zawsze fakt, że rozwijaliśmy się wolniej niż inni. Teraz udaje nam się eliminować poszczególne bariery rozwojowe, m.in. infrastrukturalną i gospodarczą – powiedział w Porannych pytaniach Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski.
Dziś jest ostatni dzień 2018 roku. Jak podsumował go wojewoda warmińsko-mazurski?
Dostrzegamy pierwsze efekty działań podjętych na początku kadencji przez nasz rząd. W tym roku mieliśmy najniższe w historii bezrobocie w naszym województwie – poniżej 10 %. Wcześniej nigdy to się nie udawało. Chciałbym także zwrócić uwagę na efekty programu Rodzina 500 +. Udało się znacząco obniżyć zagrożenie ubóstwem wśród mieszkańców naszego województwa. Warto wspomnieć również o programie Dobry Start, który umożliwił wsparcie dzieci w początkowej fazie roku szkolnego. Nie sposób nie powiedzieć o pomocy rolnikom w związku z suszą – to było rekordowe wsparcie ze strony rządu, w skali całego kraju do rolników trafiło 1,5 miliarda złotych. Zakończyliśmy wiele inwestycji drogowych. W naszym województwie zrealizowana została droga S7, a także fragmenty obwodnicy Olsztyna. Na programy drogowe do gmin i powiatów trafiło ponad 80 milionów złotych wsparcia. Naszą bolączką był zawsze fakt, że rozwijaliśmy się wolniej niż inni. Udaje nam się eliminować poszczególne bariery rozwojowe, m.in. infrastrukturalną i gospodarczą. Drogi i koleje są tylko narzędziem w gospodarce – to nie jest cel sam w sobie. Przybywa nam inwestorów, o czym mówią przedstawiciele Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Powstają nowe firmy, a co za tym idzie, nowe miejsca pracy. Umożliwia to lepszy i szybszy rozwój naszego województwa.
Kończący się rok przyniósł także zamieszanie związane z nazwami ulic. Wojewoda na mocy ustawy dekomunizacyjnej zmienił nazwy kilku ulic w Olsztynie. Ostatecznie Naczelny Sąd Administracyjny cofnął decyzje wojewody odnośnie trzech ulic. Poznaliśmy fragment uzasadnienia dotyczący ulicy Dąbrowszczaków. Zdaniem olsztyńskiego sądu stwierdzenie o realizacji przez Dąbrowszczaków polityki stalinowskiej na Półwyspie Iberyjskim jest dużym uproszczeniem, bowiem takie postawy można przypisać jedynie poszczególnym osobom, a nie całej formacji.
Staram się nie komentować wyroków sądu. Wcześniej powiedziałem, że sąd wszedł w rolę instytucji wyznaczonej do badań historycznych i oceny historii najnowszej, czyli Instytutu Pamięci Narodowej. Wydając zarządzenie zastępcze kierowałem się wytyczną w ustawie. Wydaje mi się, że zadaniem sądu nie jest dokonywanie ocen historycznych. Na podobnej zasadzie trudno byłoby zmienić takie nazwy jak 30-lecia czy 40-lecia PRL – wiadomo, że znaczna część społeczeństwa w tamtych czasach nie wspierała działań Stalina czy władz komunistycznych naszego kraju. Uważam, że każdy powinien zajmować się tym, do czego jest powołany.
– komentował Artur Chojecki.
Jakie jest największe wyzwanie na rok 2019?
Musimy utrzymać tempo rozwoju gospodarczego, wspierać inwestycje, w co wpisuje się rozpoczęcie budowy kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną – da to możliwości rozwoju przede wszystkim Elblągowi i subregionowi elbląskiemu. Będzie również więcej pieniędzy na drogi lokalne
– zaznaczał wojewoda warmińsko-mazurski.
Posłuchaj rozmowy z wojewodą Arturem Chojeckim
Redakcja: A. Dybcio