Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -2 °C pogoda dziś
JUTRO: -2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojewoda Artur Chojecki o dystrybucji jodku potasu. „Chcemy, by preparat był łatwo dostępny”

Fot. P. Getka

Do niemal pół tysiąca miejsc w województwie warmińsko-mazurskim zostaną rozwiezione tabletki z jodkiem potasu. To działanie o charakterze prewencyjnym prowadzone w związku z informacjami o walkach toczących się w pobliżu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej w Ukrainie.

Nie ma teraz żadnego skażenia, ale chcemy, by preparat był łatwo dostępny, gdyby wystąpiły przesłanki do jego zażycia – mówił podczas konferencji prasowej wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Preparaty trafiają teraz bezpośrednio do gmin. Zostaną przetransportowane do miejsc dystrybucji – to m.in. szkoły, ośrodki zdrowia, kultury, sołtysi. To na tę chwilę 456 miejsc w całym województwie.

00:00 / 00:00

Jodek potasu – w razie potrzeby – będzie rozdawany bez konieczności podawania danych, czy jakichkolwiek zaświadczeń. Nie ma tu też żadnej rejonizacji. Tabletek nie należy przyjmować profilaktycznie, jeśli nie ma zagrożenia, ani w większych dawkach niż zalecane. Jodek potasu powinien być przyjęty kilka lub kilkanaście godzin przed dotarciem skażonego powietrza po wybuchu reaktora atomowego.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: A. Skrago
Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojewoda, Artur Chojecki
Elbląg będzie kształcił przyszłych lekarzy

W teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego Akademii Medycznych i Społecznych Nauk Stosowanych w Elblągu. W uroczystości wziął udział...

Zamknij
RadioOlsztynTV