Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojenni uchodźcy w regionie: doceniamy życie pod spokojnym niebem, ale emocje są trudne

Fot. Straż Graniczna

Od momentu wybuchu wojny w Ukrainie na Warmię i Mazury dotarły tysiące uchodźców. W regionie wydano 30 tysięcy numerów PESEL.

Obecnie w 91 ośrodkach uruchomionych przez wojewodę dla uchodźców i stworzonych przez lokalne samorządy przebywa ponad 3 tysiące 200 uchodźców wojennych. Od początku wojny skorzystało z nich około 9 tysięcy osób.

W Olsztynie cały czas działa punkt recepcyjny, w którym pomoc znalazło do tej pory 6 tysięcy osób. Jak informuje rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, z funduszu pomocy na zakwaterowanie, wyżywienie, transport, wydawanie numerów PESEL, zasiłki i stypendia przeznaczonych zostało około 180 milionów złotych.

00:00 / 00:00

Fot. WOT

24 lutego to dzień, który zmienił życie tysięcy uchodźców. Wielu z nich znalazło schronienie w Polsce.

To był bardzo ciężki rok. Doceniamy, że żyjemy teraz pod spokojnym niebem, ale emocje dziś są bardzo trudne

– mówi pani Natalia, uchodźczyni z zachodniej Ukrainy mieszkająca teraz w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Fot. B. Świerkowska-Chromy

Pomoc organizowana jest także przez współpracę z organizacjami pozarządowymi, które obsługują punkty informacyjne, magazyny żywności oraz prowadzą działania aktywizujące uchodźców z Ukrainy. W tej chwili coraz więcej osób, które po wybuchu wojny w Ukrainie uciekły do Polski, potrzebuje wsparcia psychicznego. Specjalnie dla nich pomoc taką zorganizowała m.in. olsztyńska fundacja FOSA.

Jak podkreśla przewodniczący oddziału Polskiego Towarzystwa Psychologicznego Andrzej Kędzierski, z pomocy grup wsparcia mogą skorzystać uchodźcy, którzy nie radzą sobie z trudnymi emocjami.

Przedłużająca się wojna, rozłąka z bliskimi, którzy zostali w Ukrainie i brak perspektyw na szybki powrót sprawiają, że ich nastrój znacznie się pogarsza. Mamy bardzo dużo osób zgłaszających się, albo ktoś z najbliższych prosi o taką interwencję. Nie jest to już chwilowe pogorszenie nastroju.

00:00 / 00:00

Dla uchodźców organizowane są też kursy języka polskiego czy pośrednictwo pracy. W projekcie fundacji FOSA może wziąć udział 300 osób.

Fot. WOT

Fot. WOT

Punkt recepcyjny w Olsztynie

Fot. Straż Graniczna

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w pomoc, wojna, Rosja, agresja, Ukraina, wsparcie, uchodźcy, PESEL
Dwa Skrzydła wsparciem dla mieszkających w Olsztynie Ukrainek i ich dzieci

Warsztaty, pomoc dzieciom w nauce, a także wsparcie psychologiczne - to najważniejsze zadania działającego w Olsztynie Związku Kobiet Ukrainy Dwa Skrzydła. Niemal rok temu powstał z inicjatywy...

Zamknij
RadioOlsztynTV