Rok prezydentury Roberta Szewczyka: chcę Olsztyn pchnąć na inne tory

Fot. M. Rutynowski
Minął pierwszy rok urzędowania Roberta Szewczyka jako prezydenta Olsztyna. W rozmowie z Wojciechem Chromym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn prezydent podsumował ten czas, prezentując najważniejsze osiągnięcia oraz odnosząc się do kontrowersyjnych decyzji i dalszych planów miasta.
W Olsztynie nie brakuje emocji wokół wielu inwestycji i decyzji władz. Mieszkańcy od lat spierają się m.in. o modernizację stadionu, obecność „szubienic” w centrum miasta czy zasadność likwidacji przedszkoli. Między innymi do tych tematów odniósł się dziś prezydent Olsztyna.
Zamknięte przedszkole – cios w rodziców czy rozsądna kalkulacja
Decyzja prezydenta o likwidacji przedszkoli miejskich nr 6 i 37 wywołała falę oburzenia wśród rodziców. Placówki z wieloletnią tradycją zostały zamknięte pod koniec roku szkolnego. Powodem miały być oszczędności oraz spadek liczby dzieci. Prezydent na naszej antenie argumentował swoją decyzję.
Rodzi się coraz mniej dzieci. Kiedy powiedziałem, że musimy zlikwidować jedno przedszkole z azbestu, drugie przedszkole, które zostało wybudowane jeszcze w XIX wieku, to wszyscy radni, a na sali jest także dwóch byłych prezydentów mówi, że chcieli to zrobić ponad dwadzieścia lat temu, bo te obiekty były całkowicie zniszczone
– zaznaczył prezydent.
Prezydent dodał, że wszyscy rodzice dowiedzieli się o likwidacji jeszcze w styczniu. Poinformowani zostali także, do jakich placówek będą uczęszczały ich dzieci. Dodał, że po rekrutacji wiosennej w Olsztynie jest 200 wolnych miejsc w przedszkolach, a system edukacji jest najbardziej kosztowny dla miasta, na który miasto wydaje ponad 900 milionów złotych rocznie.
Stadion – wielki koszt, mała użyteczność?
Emocje wzbudza modernizacja stadionu przy al. Piłsudskiego. Choć potrzeba remontu była podnoszona od lat, skala wydatków i tempo prac nad przebudową budzą wątpliwości.
Jesteśmy wszyscy zgodni, że musimy mieć stadion, który będzie służył jak największej ilości mieszkańców. Stadion, który nie będzie stał pusty, jak wiele wielkich trybun wybudowanych w miastach, z czego mieszkańcy będą dumni, ale będzie też pełnił odpowiednią funkcję dla naszego sportu całkowicie
– przekonywał.
Robert Szewczyk powiedział, że w najbliższych tygodniach poinformuje o wypracowanych rozwiązaniach ws. modernizacji obiektu.
Kultura za darmo
Miasto z dumą promuje bezpłatne imprezy kulturalne: koncerty, festiwale, plenerowe seanse filmowe. Olsztyńskie Lato Artystyczne to sztandarowy przykład. Problem w tym, że za darmową kulturę ktoś musi zapłacić, a są to podatnicy.
Już w zeszłym roku zdecydowałem, że wszystkie Dni Olsztyna będą za darmo i co się okazało? Dni Olsztyna przyciągnęły olbrzymie tłumy mieszkańców. Okazało się nagle Stare Miasto, że ma olbrzymi potencjał, że ludzie chcą przychodzić na Stare Miasto i w tym roku też Dni Olsztyna będą za darmo dla wszystkich mieszkańców
– powiedział.
Ratusz tłumaczył, że kultura to nie wydatek, a inwestycja – w jakość życia, tożsamość miasta i jego atrakcyjność turystyczną.
Szubienice – duch przeszłości, który wciąż dzieli
Pomnik zwany potocznie „szubienicami” od lat dzieli olsztynian. Stoi w samym centrum miasta i od lat jest symbolem sowieckiej dominacji, który wielu chce usunąć lub przenieść. Przeciwnicy jego obecności zarzucają władzom bierność.
Zaprosiłem na bardzo szerokie spotkanie przeróżne środowiska, które poprosiłem, żeby bez mojego komentarza przedstawiły swoje spojrzenie na to miejsce. To może się wydawać dziwne, ale w kierunkowo wszyscy byli zgodni, że to miejsce wymaga przekształcenia
– poinformował.
Robert Szewczyk zapowiedział, że nowa koncepcja tego miejsca musi być wynikiem dialogu, a jego celem jest „przywrócenia tej historycznej przestrzeni mieszkańcom”.
W rozmowie prezydent Olsztyna odniósł się także m.in. do budowy ulicy Nowobałtyckiej, planów zagospodarowania miejsca po areszcie w centrum miasta oraz koncepcji zagospodarowania targowiska przy ulicy Grunwaldzkiej.
Posłuchaj rozmowy Wojciecha Chromego
Autor: Ł. Sadlak