Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wojciech Kossakowski: Chciałbym, aby Artur Chojecki pozostał wojewodą warmińsko-mazurskim

Wojciech Kossakowski

Nie wiem, czy Artur Chojecki pozostanie na stanowisku wojewody warmińsko-mazurskiego. Przez cztery lata, kiedy sprawował swoją funkcję, dał się poznać jako sprawny, dobrze przygotowany do tej funkcji człowiek. Nie ma żadnych przesłanek, aby nastąpiła zmiana na tym stanowisku – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn poseł Prawa i Sprawiedliwości Wojciech Kossakowski.

Za trzy dni pierwsze odbędzie się pierwsze posiedzenie nowego parlamentu. Poseł Kossakowski podkreślił, że najważniejsze będzie złożenie ślubowania oraz wybranie marszałka Sejmu, którą zostanie prawdopodobnie Elżbieta Witek. Posiedzenie natomiast otworzy marszałek senior, którym będzie Antoni Macierewicz.

To pierwsze posiedzenie poświęcone przede wszystkim temu, aby wszyscy parlamentarzyści złożyli ślubowanie. Musi wówczas dojść do wyboru marszałka Sejmu, ponieważ procedura jest taka, że posiedzenie otwiera jeden z najstarszych wiekiem parlamentarzystów, nazywany marszałkiem seniorem, którym będzie Antoni Macierewicz. 

Natomiast ewentualny wybór kandydata opozycji na marszałka Senatu nie zmieni wiele w pracy parlamentu – Wojciech Kossakowski. W ostatnich wyborach Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w Senacie – ma 48 ze 100 mandatów. Partie opozycyjne zgłaszają w tej sytuacji własnego kandydata na marszałka – to Tomasz Grodzki. Jednak według posła Kossakowskiego nawet jeśli zostałby on wybrany, w procesie tworzenia prawa w Polsce wiele się nie zmieni.

Sejm uchwala ustawy. One następnie trafiają do Senatu, który może nanosić swoje poprawki. Później z powrotem to trafia do Sejmu, który albo przyjmuje albo odrzuca poprawki. To Sejm jest tą izbą, która decyduje o ustawach.

Prawo i Sprawiedliwość zgłasza na marszałka Senatu poprzedniego marszałka Stanisława Karczewskiego. Pierwsze posiedzenie Senatu odbędzie się 12 listopada.

Krystyna Pawłowicz, Stanisław Piotrowicz i Elżbieta Chojna-Duch – to kandydatury na sędziów Trybunału Konstytucyjnego zgłoszone przez rządzącą partię. Jednak Sejm poprzedniej kadencji nie zdążył ich rozpatrzyć, a ze względu na zakończenie kadencji i rozpoczęcie nowej, procedurę zgłaszania kandydatów trzeba będzie zacząć od początku. Poseł Kossakowski przekonuje jednak, że zgłoszone osoby to odpowiedni kandydaci.

Myślę, że znamy osoby, które zostały nominowane do tej funkcji. Jedni się z nimi nie zgadzają, inni chwalą. To jest decyzja klubu parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość. Tych kandydatów wskazujemy i tych kandydatów będziemy popierać. 

Nowi sędziowie Trybunału Konstytucyjnego powinni zostać wybrani jeszcze w tym miesiącu – 2 grudnia kończy się bowiem kadencja trzech dotychczasowych sędziów.

Do wysłuchania rozmowy z Wojciechem Kossakowskim zaprasza Andrzej Piedziewicz

00:00 / 00:00

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: Ł.Węglewski

Więcej w polityka, PiS, Poranne Pytania, Prawo i Sprawiedliwość
Małgorzata Kopiczko: Senat powinien być konstruktywny, nie może być polem walki totalnej opozycji

Senator PiS Małgorzata Kopiczko, która była gościem Porannych pytań popiera kandydatury Krystyny Pawłowicz, Elżbiety Chojny-Duch i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. 3 grudnia kończy się...

Zamknij
RadioOlsztynTV