Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Małgorzata Kopiczko: Senat powinien być konstruktywny, nie może być polem walki totalnej opozycji
Senator PiS Małgorzata Kopiczko, która była gościem Porannych pytań popiera kandydatury Krystyny Pawłowicz, Elżbiety Chojny-Duch i Stanisława Piotrowicza na sędziów Trybunału Konstytucyjnego.
3 grudnia kończy się kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych w czasach rządów PO-PSL: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara. Zgodnie z regulaminem Sejmu, wnioski w sprawie kandydatów składa się marszałkowi w terminie 30 dni przed upływem kadencji.
Wybrana w reelekcji senator PiS z Ełku Małgorzata Kopiczko podkreśla, że jeżeli ktoś wykonuje ważne funkcje społeczne często jest oceniany w różny sposób.
Każdy obywatel ma prawo to takiej oceny. Moja ocena pracy Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch jest bardzo dobra. Stanisława Piotrowicza znam osobiście. Wielokrotnie obserwowałam jego pracę, jako szefa sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka w ostatniej kadencji i jest to bardzo dobra kandydatura.
Politycy Platformy Obywatelskiej podkreślają, że w tej kadencji nie będą zgłaszać kandydatów do Trybunału, bo nie chcą uwiarygadniać „fasadowej instytucji”.
W Radiu Olsztyn Małgorzata Kopiczko przekonywała, że Senat powinien być konstruktywny i nie może być polem walki dla totalnej opozycji. Po październikowych wyborach, Prawo i Sprawiedliwość straciło większość w izbie wyższej parlamentu i ma 48 mandatów. 43 senatorów wprowadza Koalicja Obywatelska, 2 – SLD, 3 – PSL-Koalicja Polska, 4 mandaty mają z kolei senatorowie niezrzeszeni.
Małgorzata Kopiczko ma nadzieję, że Senat stojący w opozycji do większości sejmowej nie będzie blokował najważniejszych ustaw PiS.
Dotyczy to, między innymi ustawy dotyczącej małego ZUS-u, trzynastej i czternastej emerytury, pakietu badań kontrolnych, budowy stu obwodnic, czy chociażby plany doprowadzenie do zrównania dopłat dla rolników. My będziemy głosować za tymi dobrymi zmianami i wierzymy w to, że opozycja również poprze zarówno te ustawy, jak i te, które będą służyły dobry społeczeństwa w najbliższej przyszłości.
Nowy Sejm i Senat zbiorą się pierwszy 12 listopada.
Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego