Wody Polskie podają: Dwadzieścia tysięcy złotych kary za zniszczenie linii brzegowej jeziora Roś
Zgodnie z ustawą Prawo Wodne za niszczenie lub uszkadzanie linii brzegowej wód grozi kara grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności.
Co roku do Wód Polskich w Białymstoku wpływa kilkaset zgłoszeń dotyczących niszczenia brzegów rzek i jezior – mówi Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz, rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku
Każde zgłoszenie jest przez sprawdzane w terenie. Jeśli okazuje się, że doszło do naruszenia linii brzegowej, sprawa kierowana jest na policję, a pracownicy Wód Polskich przeprowadzają tzw. kontrolę właścicielską. Ustalają osobę, która zniszczyła linię brzegową i nakazują jej, jeśli jest to możliwe, przywrócenie do stanu poprzedniego, a jeśli nie, sprawą zajmują się właściwe organy ścigania.
Zapadło już wiele wyroków w tej sprawie. Między innymi karę dziesięciu i dwudziestu tysięcy złotych grzywny wymierzył sąd mężczyznom za zniszczenie linii brzegowej jeziora Roś. Mężczyźni zasypali strefę przybrzeżną urobkiem z jeziora i piaskiem, żeby w tej sposób stworzyć dziką plażę. Jeden z nich pogłębił także nielegalnie dno jeziora – zwracała uwagę Agnieszka Giełażyn-Sasimowicz.
Stan linii brzegowej wód jest stale monitorowany, a każde działanie przy brzegu rzek, jezior czy kanałów musi być uzgodnione z Państwowym Gospodarstwem Wodnym.
Autor: M. Zbrożek
Redakcja: A. Dybcio