Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 23 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Większość ludzi łamie przepisy”. Zmiana przepisów uniemożliwi grodzenie linii brzegowych

Fot. M. Zbrożek

Potrzebna jest zmiana przepisów, by kontrole były bardziej skuteczne. Chodzi o uciążliwy proceder grodzenia linii brzegowych jezior lub rzek.

Ogrodzenia, które wchodzą do wody wciąż są plagą Warmii i Mazur. Szykują się jednak zmiany, które mogą pomóc uporządkować sytuację.

Naruszenie zakazu grodzenia brzegów rzek i jezior, a także zakazywanie lub uniemożliwianie przechodzenia przez obszar położony 1,5 metrów od linii brzegowej jest wykroczeniem. Grozi za to kara grzywny do 5 tysięcy złotych.

Jak powiedział Radiu Olsztyn dyrektor oddziału Wód Polskich w Olsztynie Dariusz Wasiela trwają właśnie kontrole.

Zdajemy sobie sprawę, że większość ludzi łamie przepisy, dlatego jeżeli ponownie pojawiają się ogrodzenia, to nie jesteśmy tolerancyjni. Wówczas przychodzimy dość drastycznie pod groźbą kary. Osoby oporne, które nie chcą rozebrać ogrodzenia muszą się liczyć ze skierowaniem sprawy do sądów, które będą je rozstrzygać

– wyjaśnił.

Tylko w marcu w powiatach: bartoszyckim, olsztyńskim, mrągowskim i kętrzyńskim takich kontroli pracownicy Wód Polskich przeprowadzili około 40. Problem w tym, że na razie sami nie mogą wystawiać mandatów. Nowa ustawa nada pracownikom Wód Polskich takie uprawnienia. Zmiany powinny wejść w życie za kilka miesięcy.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w rzeka, jezioro, Warmia i Mazury, kara, przepisy, grzywna, Wody Polskie, grodzenie
Rozstrzygnięto konkurs na promocję rozwoju turystyki na Warmii i Mazurach

Dziewięć kolejnych projektów otrzyma dofinansowanie samorządu województwa w konkursie z zakresu rozwoju turystyki przez organizacje pozarządowe. Ocenie zostały poddane oferty na zadania zawarte w programie współpracy samorządu...

Zamknij
RadioOlsztynTV