Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wielcy nieobecni. Zobacz, kogo pożegnaliśmy w 2018 roku

Odeszli 2018 roku.

W tym roku pożegnaliśmy wielu znanych ludzi świata kultury,muzyki, filmu, nauki i sportu oraz Polaków walczących o wolność podczas II wojny światowej. W dniu Wszystkich Świętych oraz Dniu Zadusznym wspominamy tych, którzy na zawsze pozostaną w naszej pamięci.

Fot. Szymon Sikora/Polski Komitet Olimpijski

Irena Szewińska
Wybitna lekkoatletka i działaczka sportowa, siedmiokrotna medalistka olimpijska. Specjalizowała się w biegach sprinterskich i skoku w dal. Była jednym z najbardziej utytułowanych polskich sportowców, a przy tym jedną z najwybitniejszych lekkoatletek w historii. W maju 2016 roku została odznaczona Orderem Orła Białego. Wyniki polskiej sprinterki zostały wpisane do Księgi Rekordów Guinnessa.

Fot. PAP/Michał Dzikowski

Tomasz Mackiewicz
Polski himalaista, który zginął 30 stycznia 2018 na Nanga Parbat. Zdobycie ośmiotysięcznika – dziewiątego co do wysokości szczytu świata było jego największym marzeniem. Udało się je spełnić razem z Elisabeth Revol. Niestety, przygoda ta zakończyła się tragicznie.

Fot. East News

Wojciech Pokora
Wielki aktor komediowy i dramatyczny urodził się 2 października 1934 w Warszawie. Aktor warszawskich scen Teatru Dramatycznego (1958-1984), Teatru Nowego (1984-1990) i Teatru Kwadrat (1990-2001). Wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Występował w telewizyjnych kabaretach Olgi Lipińskiej. Sławę przyniosła mu tytułowa rola w filmie Stanisława Barei „Poszukiwany, poszukiwana”.

Fot. Stach Leszczyński/PAP

Kora
A właściwie Olga Sipowicz, wcześniej Jackowska.Polska piosenkarka rockowa i autorka tekstów, w latach 1976–2008 wokalistka zespołu Maanam. Singiel  „Boskie Buenos-Żądza pieniądza” zapewnił formacji i wokalistce stałe miejsce w gronie najważniejszych kapel rockowych w Polsce. Kora  przez ostatnie pięć lat zmagała się z chorobą nowotworową.

Fot. A. Radźko/PAP

Agnieszka Kotulanka
Polska aktorka filmowa i teatralna, wykonawczyni piosenki aktorskiej. W dorobku artystycznym miała role w kilkunastu filmach, m.in. w „Niezawodnym systemie”, „Roślinach trujących”,” Nadzorze” i „Wielkim wozie” oraz serialach telewizyjnych. Największą popularność przyniosła jej jednak rola Krystyny Lubicz, żony Pawła Lubicza w serialu telewizyjnym „Klan” (1997–2013).

Fot. Maciej Kłoś/PAP

Roman Kłosowski
Polski aktor filmowy i teatralny, reżyser teatralny, w latach 1976−1981 dyrektor Teatru Powszechnego w Łodzi. Widzowie pokochali go w roli Romana Maliniaka w serialu „Czterdziestolatek”.

Fot. Adam Socha

Barbara Wachowicz
Polska pisarka, reportażystka, fotografik, publicystka. Autorka reportaży, opowieści i gawęd o życiu, twórczości, miłościach i tajemnicach: Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Henryka Sienkiewicza, Stefana Żeromskiego, Tadeusza Kościuszki, a także o postaciach polskiego harcerstwa. Autorka scenariuszy filmowych i telewizyjnych, audycji radiowych, wystaw oraz widowisk scenicznych.

Fot. Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Tomasz Stańko
Polski trębacz jazzowy i kompozytor. Współpracował z muzykami z całego świata. Tworzył także muzykę filmową.

Fot. Jacek Turczyk/PAP

Generał Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl
Polski lotnik, oficer Armii Krajowej, generał brygady Wojska Polskiego, w latach 2004–2014 sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari. Bohater Powstania Warszawskiego zmarł dwa dni po obchodach 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Fot. Marcin Obara/PAP

Danuta Rossman ps. Danka
Bohaterka Powstania Warszawskiego posługująca się pseudonimem Danka, łączniczka Tadeusza „Zośki” Zawadzkiego, harcerka Szarych Szeregów. Po wyzwoleniu trafiła do Maczkowa, gdzie wzięła ślub z Janem Rossmanem ps. Kuna – wcześniej członkiem Głównej Kwatery Szarych Szeregów, jednym z komendantów Chorągwi Warszawskiej ZHP.

 

Fot. Jim Hollander/PAP/EPA

Stephen Hawking
Brytyjski astrofizyk, kosmolog, fizyk teoretyczny. W ciągu trwającej ponad 40 lat kariery naukowej zajmował się głównie czarnymi dziurami i grawitacją kwantową. Jego publiczne wystąpienia i książki popularnonaukowe, w których omawiał współczesną kosmologię i własne odkrycia, uczyniły z niego akademicką sławę. Krótka historia czasu znajdowała się na liście bestsellerów British Sunday Times przez rekordowy okres 237 tygodni.

Fot. PAP/CTK

Milos Forman
Reżyser czeskiego pochodzenia, zdobywca Oscara za fenomenalny „Lot nad kukułczym gniazdem”. Swój ostatni film nakręcił w 2006 r. – „Duchy Goi” z Natalie Portman i Javierem Bardem.

Źródło: Newspix.pl / ABACAPRESS.COM

Anthony Bourdain
Amerykański szef kuchni, osobowość telewizyjna i pisarz pochodzenia francusko-żydowskiego. W swoich programach przemierzał świat w poszukiwaniu najskrytszych smaków oraz niepowtarzalnych obyczajów różnych kultur.

Fot. Bjorn Larsson Rosvall/PAP/EPA

Avici
Szwedzki DJ, producent muzyczny i autor tekstów. Do jego najpopularniejszych utworów należą: Wake Me Up, The Days, Waiting for Love.

Redakcja: A. Podbielska
Źródło: Radio Olsztyn, www.wikipedia.org, www.pap.pl, www.jastrzabpost.pl

Więcej w pożegnanie, nieobecni, pogrzew
Lista nieobecnych. Zobacz, kogo pożegnaliśmy w 2017 roku i posłuchaj wspomnień na antenie Radia Olsztyn

W tym roku pożegnaliśmy wielu znanych Polaków, ludzi świata kultury, polityki, kościoła, nauki i sportu. Wśród nich były osoby związane z Warmią i Mazurami. W dniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV