Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Większość Polaków chciałaby półrocznej przerwy w pracy

Ponad połowa Polaków, niezależnie od formy zatrudnienia, skorzystałaby z 6-miesięcznej przerwy w pracy – wynika z raportu „Długie jutro”. Co piąta osoba chciałaby taką przerwę przeznaczyć na poszerzenie wiedzy i umiejętności poza miejscem zatrudnienia.

Jak wynika z raportu, prawie 70 proc. Polaków dąży do sukcesu zawodowego, 2/3 podkreśla potrzebę elastyczności „dla zachowania lepszego balansu w życiu”.

Na pytanie, czy przydałaby się 6-miesięczna przerwa od pracy, 22 proc. badanych odpowiedziało „zdecydowanie się zgadzam”, 30 proc. odparło „raczej się zgadzam”, 13 proc. udzieliło odpowiedzi „zdecydowanie się nie zgadzam”, a 35 proc. „raczej się nie zgadzam”.

Badanie ujawniło „wyraźny” trend do wykorzystywania pauz w pracy do rozwoju osobistego. Na pytanie, do czego przydałaby się 6-miesięczna przerwa w pracy, 67 proc. odparło „naładować baterie”, 39 proc. powiedziało, „aby spędzić czas z bliskimi”, 35 proc. – „aby odkrywać świat”, 26 proc. – „aby wypróbować, zrobić coś innego”, 21 proc. – „aby poszerzyć swoją wiedzę i umiejętności”, 15 proc. – „aby opiekować się członkami rodziny”, 10 proc. – „aby założyć własną firmę”, 5 proc. – „aby zostać wolontariuszem”, a 2 proc. „nie ma pomysłu”, tyle samo odparło „inne”.

Zgodnie z wynikami raportu, blisko 1/3 ankietowanych deklaruje, że pracuje powyżej 40 godzin tygodniowo, co oznacza, że narażają się na ryzyko wypalenia zawodowego. Z drugiej strony prawie 1/5 przeznacza na pracę mniej niż 30 godzin tygodniowo, co wpisuje się w rosnący trend pracy na część etatu.

Jednocześnie, Polacy chcą sukcesu zawodowego.

Prawie 70 proc. z nich podkreśla wagę rozwoju kariery skoncentrowanego na awansie i wyższych dochodach. Wyraźnie widać zapotrzebowanie na bardziej elastyczny model pracy, który umożliwiłby równoważenie obowiązków prywatnych i zawodowych

– podano w raporcie „Długie jutro”.

Z badania wynika, że 2/3 ankietowanych uważa, iż taka elastyczność jest niezbędna dla ich stabilizacji i komfortu. Równocześnie 48 proc. badanych jest przekonanych, że pracodawca odpowiednio inwestuje w ich przyszłość.

Jak wskazali autorzy raportu, Polska plasuje się na piątym miejscu – razem z Holandią – z ponad połową osób deklarujących potrzebę półrocznego urlopu. Jednakże to respondenci z Hiszpanii i Rumunii byliby najbardziej skłonni do skorzystania z takiej opcji – odpowiednio po 57 i 56 proc.

Z kolei najmniejszy odsetek osób potrzebujących takiej przerwy odnotowano wśród Czechów – nieco ponad 1/5 obywateli tego kraju wyraziła zainteresowanie taką możliwością.

Raport „Długie jutro” opracowany na podstawie badania zrealizowanego przez agencję Indiville na zlecenie Grupy NN, bazuje na analizie odpowiedzi 11 tys. 585 osób, w tym 1 tys. 102 z Polski. Ankietowali mieli od 18 do 79 lat i pochodzili z 11 krajów.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za PAP

Więcej w praca, rozwój, szkolenie, Polacy
Dzięki wymianie doświadczeń udaje się zmniejszyć liczbę wypadków na budowach

Do poważnych wypadków przy pracy dochodzi najczęściej na budowach. Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie - to inicjatywa, która skupia największe firmy budowlane w Polsce. Chodzi o...

Zamknij
RadioOlsztynTV