Widmo zarządu komisarycznego
Wśród 40 najbardziej zadłużonych w Polsce gmin i powiatów są 3 jednostki z Warmii i Mazur: gmina wiejska Lidzbark Warmiński, powiat mrągowski i gmina Markusy.
Cała czterdziestka ma na chwilę obecną minusowy wskaźnik zadłużenia (Lidzbark Warmiński -0,4%, powiat mrągowski -0,2%, Markusy -2,2%), co od przyszłego roku oznacza brak możliwości wzięcia kredytów oraz uchwalenia budżetu, a w konsekwencji – zarząd komisaryczny.
Samorządowcom zostało coraz mniej czasu, aby uporać się z problemami finansowymi, dlatego niektórzy zaczęli działać już kilka lat temu.
Przyczyn tak wysokich długów jest wiele, ale najpoważniejsze, to przeinwestowanie przez poprzedników – uważa starosta mrągowski Bogdan Kurta, który jest jednak optymistą i skupił się m.in. na oszczędnościach w oświacie: – Jeżeli wykonamy założenia planu oszczędnościowego w 2013 roku, to przy dzisiejszych możliwościach spłaty długu do 15%, dług ten spłaszczymy do 5%
mówi Bogdan Kurta:
Pokłosiem inwestycji są również długi w gminie wiejskiej Lidzbark Warmiński – uważa skarbnik – Małgorzata Sobolewska, ale zaznacza, że nie tylko: – Bolączką gminy były duże wydatki w 2011 roku i małe przychody. W tej gminie po kieszeniach dostali m.in. urzędnicy.
mówi Małgorzata Sobolewska:
Oszczędności szukają również Markusy, które są w najtrudniejszej sytuacji ze wskaźnikiem minus 2,2 procent. Wójt Wacław Wielesik zapowiada ograniczenie inwestycji, których dotąd było sporo: – Głównie zadłużyła nas budowa sali gimnastycznej w Markusach.
mówi Wacław Wielesik:
Jeśli minusowy wskaźnik zadłużenia utrzyma się również na koniec roku, gminy i powiaty nie będą mogły wziąć kredytów oraz uchwalić budżetu, a co za tym idzie – nadzór nad nimi obejmie zarząd komisaryczny. (mświn/as)
Jakie pomysły na wybrnięcie z finansowego impasu mają gminy? Sprawdzał to Maciej Świniarski, z pomocą Miry Stankiewicz i Mirosława Sochackiego: