Wiceminister M. Wróbel: chcemy, żeby w radach nadzorczych mediów nie zasiadali politycy
– Nowa ustawa medialna ma inaczej wartościować kwestie wyboru władz mediów publicznych – mówił o tym w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Maciej Wróbel. Według nowej ustawy samorządy nie będą miał prawa wydawania własnych gazet czy prowadzenia portali.
Zmiany są konieczne, by można było mówić o niezależności mediów publicznych, a ta ustawa to jest implementacja europejskiego aktu o wolności mediów, co podkreślał Maciej Wróbel.
To jest nasz cel. Bardzo chcielibyśmy, aby zasady wyboru władz mediów publicznych były bardzo transparentne i przejrzyste. Chcemy, żeby w radach nadzorczych czy radach programowych nie zasiadali politycy. Przepisy pozwalały do tej pory na to, aby radny czy poseł był członkiem rady programowej medium publicznego. Absurd
– powiedział.
Jak dodał wiceminister kultury, to od wyniku wyborów prezydenckich będzie zależało, jak szybko nowe przepisy wejdą w życie. Ustawa wymaga podpisu prezydenta, a obecnie sprawujący ten urząd Andrzej Duda nie jest zwolennikiem tych rozwiązań. Jeśli wybory wygra osoba, która chce zmian, ustawa medialna może wejść w życie we wrześniu.
Gość Radia Olsztyn zwrócił uwagę na zmiany, jakie czekają media obecnie finansowane przez samorządy. Dopuszczona ma być jedynie możliwość wydawania biuletynów informacyjnych, nie częściej niż 12 razy w roku. Czy to oznacza koniec mediów samorządowych?
Tzn. że samorządy nie będą mogły ich finansować ani prowadzić tego typu działalności wydawniczej, nie będą mogły sprzedawać powierzchni reklamowej. Natomiast biuletynu będą musiały dotyczyć kwestii, które są nierozerwalnie związane z zadaniami własnymi gminy, czyli będą dotykały tych spraw, o których należy mówić bez polityki, publicystyki czy reklam
– dodał.
Jak przyznał Wróbel, planowane jest wzmocnienie lokalnych mediów przez stworzenie specjalnego funduszu. Mogłyby z niego korzystać małe lokalne media, które miałyby pełnić misję wzorem mediów publicznych.
W tej sprawie dziś w Sejmie mają rozmawiać dwie komisje – kultury i samorządu terytorialnego.
Posłuchaj rozmowy Aleksandry Skrago
Autor: A. Skrago
Redakcja: M. Rutynowski