We Fromborku podsumowano projekt digitalizacji dzieł Mikołaja Kopernika
Digitalizacja i udostępnianie dziedzictwa Mikołaja Kopernika były tematem specjalnego projektu oraz kończącej go konferencji naukowej we Fromborku.
Jak powiedział dyrektor muzeum Mikołaja Kopernika Mirosław Jonakowski – celem inicjatywy jest dotarcie ze zbiorami muzeum do szerszej publiczności.
My chcemy sukcesywnie nasze zbiory związane przede wszystkim z Kopernikiem zeskanować w formie 3D. Dobrze, gdyby się to udało. W najgorszym wypadku myślimy o skanie w formie płaskiej, ale dobrej jakości
– mówił.
Zorjana Polenik z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku dodała, że digitalizacji zostały poddane zbiory znajdujące się w muzeum.
Udało nam się zdigitalizować 100 obiektów z czasów Mikołaja Kopernika. Rok Kopernikowski zobowiązuje do takich działań. To była także doskonała okazja do zaprezentowania najcenniejszych zbiorów z epoki Mikołaja Kopernika, które można oglądać w naszym muzeum
– podkreśliła.
Wśród zdigitalizowanych obiektów znalazło się między innymi 15 starodruków, w ten najcenniejszy – drugie wydanie „O obrotach sfer niebieskich” autorstwa Mikołaja Kopernika.
Posłuchaj wypowiedzi
Autor: J. Sulecki
Redakcja: M. Rutynowski