Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wchodzą w życie Pracownicze Plany Kapitałowe. To rodzaj dobrowolnego oszczędzania na emeryturę

Robert Zapotoczny – prezes portalu PPK Polskiego Funduszu Rozwoju. Fot. P.Getka

Pracownicze Plany Kapitałowe są dobrowolnym dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę wszystkich płacących składki na ZUS, niezależnie od formy zatrudnienia.

Od 1 lipca obowiązek zapisania pracownika do PPK będą miały podmioty zatrudniające minimum 250 pracowników. Minimalna, odprowadzana składka pracodawcy i pracownika wyniesie łącznie 3,5%, a maksymalna 8% wynagrodzenia pracownika. Dodatkowo z budżetu państwa pracownik ma otrzymać 250 złotych wpłaty powitalnej i wpłatę coroczną w wysokości 240 złotych.

Żeby skutecznie oszczędzić pracownik będzie zapisany przez pracodawcę. Jeśli natomiast z jakiegoś powodu nie będzie chciał oszczędzać, bo ma takie prawo, będzie musiał podpisać deklarację, że wie, z czego rezygnuje

– wyjaśnił Robert Zapotoczny prezes portalu PPK Polskiego Funduszu Rozwoju.

Nasze pieniądze nie będą po prostu odkładane, ale inwestowane. Z założenia bezpiecznie, chodzi tu o duże spółki z WIG20. Oprócz tego ma obowiązywać zasada: im jesteś starszy, tym mniej akcji masz w portfelu inwestycyjnym, za to trzymasz więcej obligacji. W przeciwieństwie do OFE pieniądze gromadzone w PPK będą stanowiły własność pracownika.

Środki w OFE nie były własnością prywatną pracownika. Były częścią systemu emerytalnego państwa

– powiedział Michał Grzanka z portalu PPK Polskiego Funduszu Rozwoju.

Pieniądze z Pracowniczych Planów Kapitałowych będzie można wypłacić bez dodatkowych potrąceń po ukończeniu 60. roku życia. W szczególnych sytuacjach, np. w przypadku choroby, część środków będzie można wypłacić wcześniej bez dodatkowych potrąceń. Udział w PPK jest obowiązkowy dla pracodawców i dobrowolny dla pracowników, którzy zawsze mogą wypisać się z systemu.

Na oficjalnej stronie Pracowniczych Planów Kapitałowych napisano:

Jeśli masz 30 lat, a Twoje obecne wynagrodzenie wynosi 3000 złotych brutto, to przez 30 lat, odprowadzając składki minimalne, zgromadzisz w PPK 108 887 złotych. Po ukończeniu 60. roku życia będziesz mógł wypłacić jednorazowo 25 procent tj. 27 222 złotych oraz 120 miesięcznych świadczeń – przez 10 lat – po 779 zł.

Podane wartości nie uwzględniają jednak ryzyka inwestycyjnego ani też ewentualnego wzrostu wartości aktywów uczestnika PPK. Na oficjalnej stronie internetowej Pracowniczych Planów Kapitałowych jest prosty kalkulator, dzięki któremu możemy policzyć ile pieniędzy będziemy mogli wypłacać po ukończeniu 60. roku życia. Należy wpisać swoje dochody i prognozowany procent jaki będziemy odkładać.

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Fot. Przemysław Getka

Robert Zapotoczny – prezes portalu PPK Polskiego Funduszu Rozwoju. Fot. P.Getka

Wojewoda Artur Chojecki. Fot. P. Getka

Fot. Przemysław Getka

Wojewoda Artur Chojecki i prezes portalu PPK Robert Zapotoczny. Fot. P.Getka

Autor: M.Lewiński
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, oszczędzanie, pracownik, emerytura, składka, pracodawca
Za wystawianie pozytywnych ekspertyz brał łapówki. Zatrzymany na gorącym uczynku funkcjonariusz publiczny trafił do aresztu

66-latek, który wpadł podczas policyjnej prowokacji, spędzi w areszcie najbliższe 3 miesiące. Funkcjonariusze z wydziału do walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie zatrzymali 66-letniego...

Zamknij
RadioOlsztynTV