Warmińsko-Mazurska Brygada WOT w składzie Komponentu Obrony Pogranicza
Wschodnia granica będzie wzmocniona. Powstanie Komponent Obrony Pogranicza, w którego skład wejdą cztery brygady Wojsk Obrony Terytorialnej – 1. Podlaska, 4. Warmińsko-Mazurska, 19. Nadbużańska oraz 20. Przemyska.
Minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował w mediach społecznościowych, że przygotowana została ostateczna wersja koncepcji utworzenia komponentu, co było tegorocznym priorytetem Wojsk Obrony Terytorialnej.
To kolejny krok wzmacniający wschodnią flankę NATO oraz północno-wschodnią granicę Polski w ramach Narodowego Programu Odstraszania i Obrony „Tarcza Wschód”
– napisał wicepremier.
Zadaniem Komponentu Obrony Pogranicza jest wspieranie Straży Granicznej w ochronie wschodniej granicy i odpieranie zagrożenia hybrydowego ze strony Federacji Rosyjskiej i Białorusi.
Utworzenie komponentu zainicjował w 2022 roku ówczesny minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Terytorialsi są zaangażowani w działania na granicy wschodniej od jesieni 2021 roku.
Autor: K. Kantor za IAR
Redakcja: M. Rutynowski
Finalna wersja „Koncepcji utworzenia Komponentu Obrony Pogranicza w Wojska Obrony Terytorialnej” zatwierdzona!
W skład Komponentu Obrony Pogranicza wejdą:
✅ 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej;
✅ 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej;
✅ 19 Nadbużańska… pic.twitter.com/Pi044DrcaB— Władysław Kosiniak-Kamysz (@KosiniakKamysz) October 31, 2025







![Trwa jubileuszowa 35. edycja Energa Susz Triathlon [WYNIKI] Trwa jubileuszowa 35. edycja Energa Susz Triathlon [WYNIKI]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F20260628_131644.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)















