Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Pamięć o Żołnierzach Wyklętych na Warmii i Mazurach

Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywają się w wielu miastach Warmii i Mazur.

Olsztyn
W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wystartowało około stu osób. Trasa liczyła 1963 metry i wskazywała rok, w którym zastrzelony został ostatni partyzant podziemia niepodległościowego Żołnierz Wyklęty Józef Franczak „Lalek”. Organizujący bieg Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej wytyczył trasę wokół stadionu leśnego.

W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. L. Tekielski

Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. L. Tekielski

O biegu mówi Małgorzatą Siergiej z ZHR i jego uczestnicy

W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. L. Tekielski

Podczas biegu prowadzono też zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Chętni mogli zobaczyć leśną bazę wzorowaną na tych, w jakich ukrywali się Żołnierze Wyklęci.

W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Fot. L. Tekielski

W Olsztynie uroczystości religijne i patriotyczne rozpoczęła o godzinie 13 msza w kościele bł. Franciszki Siedliskiej. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy skwerze im. gen. Fieldorfa „Nila”.

Uroczystości przy skwerze im. generała Fieldorfa „Nila” w Olsztynie. Fot. L. Tekielski

Uroczystości przy skwerze im. generała Fieldorfa „Nila” w Olsztynie. Fot. L. Tekielski

W szkole podstawowej numer 34 w Olsztynie zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – powiedział Radiu Olsztyn Radosław Nojman, jeden z organizatorów z Ruchu Społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

00:00 / 00:00

Oprócz wojewody Artura Chojeckiego we wspólnym śpiewaniu z mieszkańcami Olsztyna uczestniczyli samorządowcy oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Ełk
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili mieszkańcy Ełku. Zrobili to biorąc udział w biegu ełcką promenadą. Na niecodzienną lekcję historii z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku.

W Ełku bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz drugi. Fot. E. Matys

– Ełk jest jednym z ponad 160 miast w Polsce i na Litwie, w których zorganizowano bieg pamięci – powiedział mówi Konrad Siemienkiewicz, dyrektor ełckiego OSiR-u

W Ełku bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz drugi. Fot. E. Matys

Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym mieli do pokonania dystans 1963 metrów. Wielu spośród uczestników wiedziało, że dystans nie jest przypadkowy, wśród nich był 10-letni Patryk Sas, dla którego temat Żołnierzy Wyklętych nie jest obcy.

00:00 / 00:00

W Ełku bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych odbył się po raz drugi. Fot. E. Matys

Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych ełczanie pobiegli po raz drugi. W imprezie uczestniczyło około 500 osób.

Orzysz
Wieczorem w Orzyszu z plaży miejskiej wystartował nocny bieg poświęcony Pamięci Żołnierzom Wyklętym. Było także wspólne ognisko i prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych.

Ostróda
W Ostródzie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Po nabożeństwie odbył się marsz pamięci od pomnika Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do ostródzkiego zamku, gdzie odbyła się część historyczno-artystyczna.

Żołnierze Wyklęci, pierwszy z lewej Kazimierz Chmielowski, ps. Rekin

Morąg
W Morągu odbył się 1.Bieg Żołnierzy Wyklętych.
– Miasto pokazało w ten sposób, że pamięta o niezłomnych – mówi Tomasz Orłowski ze Stowarzys
zenia Biegowego Finisz Morąg. Biegacze wystartowali po południu w parku przy stadionie miejskim w Morągu.

Szczytno
W Szczytnie po mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych odbył się wykład historyków Patryka Kozłowskiego i Waldemara Brendy z IPN. Była też prezentacja wojskowa, a z pobliskiego Pidunia po południu wyruszył bieg szlakiem marszu szwadronu „Lufy”.

Klon
W Klonie w powiecie szczycieńskim przed południem odprawiona została msza z apelem patriotycznym, po której na grobie powstańca styczniowego 1863 Jakuba Pałaszewskiego złożono kwiaty. To jedyny zachowany na Mazurach grób powstańca. Potem uczestnicy przeszli do Szkoły Podstawowej na okolicznościową akademię. Odczyt o Żołnierzach Wyklętych wygłosił naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr Waldemar Brenda. Było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, występy artystyczne lokalnych zespołów i wystawa fotografii.

Lidzbark Warmiński
Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Uroczysty apel poległych w asyście kompanii honorowej 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” odbył się na cmentarzu komunalnym przy pomniku Poległych, Pomordowanych i Zamęczonych Obrońców Ojczyzny w latach 1939 – 1956.

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Fot. R. Alchimowicz

Posłuchaj relacji Remigiusza Alchimowicza

00:00 / 00:00

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Fot. R. Alchimowicz

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Fot. R. Alchimowicz

Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Fot. R. Alchimowicz

Wcześniej, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych.

Mrągowo
Przed południem w kościele św. Wojciecha w Mrągowie została odprawiona uroczysta msza z udziałem kombatantów, władz miasta i pocztów sztandarowych mrągowskich instytucji i szkół. Homilię wygłosił ks. kapelan Artur Miziej.

Pieniężno
Wieczorem w Pieniężnie poświęcono kapliczkę wyrzeźbioną ku czci Żołnierzy Wyklętych, była też wieczornica i koncert.

Pogrzeb żołnierzy z oddziału „Zapory”

Węgorzewo
Podczas mszy w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona walczącym o niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu do 1963 roku. Po mszy odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym miesięcznika „Debata” Dariuszem Jarosińskim. W czasie uroczystości odczytany został list wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Wydminy
W Wydminach odbył się pierwszy w powiecie giżyckim Bieg Żołnierzy Wyklętych. Bieg ruszył o godzinie 13 ze skweru Żołnierzy Wyklętych przy ul. Źródlanej.

Bartoszyce
W Bartoszycach obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwają od soboty (27 lutego). Do 11 marca w specjalnych gablotach na Placu Konstytucji 3 Maja można oglądać wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Dziś odbyła się gra uliczna i recital słowno-muzyczny harcerzy.

Danuta Siedzikówna „Inka” została zastrzelona w wieku 17 lat

Natomiast we wtorek 1 marca będzie można obejrzeć film o sanitariuszce oddziału majora Łupaszki – Danucie Siedzikównie pseudonim Inka. W czasie wojny Inka straciła rodziców. Wstąpiła do partyzantki, po wojnie działała w antykomunistycznym podziemiu. Latem 1946 ujęta przez UB, na podstawie absurdalnych zarzutów została osądzona i skazana na śmierć. Inka została zabita strzałem w głowę w Gdański, na 6 dni przed ukończeniem 18 lat. W okrutnym śledztwie nikogo nie wydała.

We wtorek w Bartoszycach odbędzie się uroczysta msza święta, po niej przy krzyżu AK na cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej rozpoczną się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

(msie/kan/ltek/emat/ralch/bsc)

Przeczytaj poprzedni wpis:
Dozorca okazał się złodziejem pieniędzy

Policjanci ze Szczytna zatrzymali dozorcę-włamywacza. 39-latek z Dźwierzut pracował w jednym z urzędów w Szczytnie. Wykorzystując możliwość wejścia do wszystkich pomieszczeń, oryginalnym kluczem otwierał drzwi, wchodził...

Zamknij
RadioOlsztynTV