Pamięć o Żołnierzach Wyklętych na Warmii i Mazurach
Uroczystości upamiętniające Żołnierzy Wyklętych odbywają się w wielu miastach Warmii i Mazur.
Olsztyn
W Olsztynie odbył się 1. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Wystartowało około stu osób. Trasa liczyła 1963 metry i wskazywała rok, w którym zastrzelony został ostatni partyzant podziemia niepodległościowego Żołnierz Wyklęty Józef Franczak „Lalek”. Organizujący bieg Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej wytyczył trasę wokół stadionu leśnego.
Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego
O biegu mówi Małgorzatą Siergiej z ZHR i jego uczestnicy
Podczas biegu prowadzono też zbiórkę pieniędzy na budowę pomnika polskich ofiar Wielkiego Głodu na Ukrainie. Chętni mogli zobaczyć leśną bazę wzorowaną na tych, w jakich ukrywali się Żołnierze Wyklęci.
W Olsztynie uroczystości religijne i patriotyczne rozpoczęła o godzinie 13 msza w kościele bł. Franciszki Siedliskiej. Po nabożeństwie odbyło się spotkanie przy skwerze im. gen. Fieldorfa „Nila”.
W szkole podstawowej numer 34 w Olsztynie zorganizowano wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych – powiedział Radiu Olsztyn Radosław Nojman, jeden z organizatorów z Ruchu Społecznego im. prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Oprócz wojewody Artura Chojeckiego we wspólnym śpiewaniu z mieszkańcami Olsztyna uczestniczyli samorządowcy oraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.
Ełk
Pamięć Żołnierzy Wyklętych uczcili mieszkańcy Ełku. Zrobili to biorąc udział w biegu ełcką promenadą. Na niecodzienną lekcję historii z okazji obchodzonego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprosił Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ełku.
– Ełk jest jednym z ponad 160 miast w Polsce i na Litwie, w których zorganizowano bieg pamięci – powiedział mówi Konrad Siemienkiewicz, dyrektor ełckiego OSiR-u
Uczestnicy Biegu Tropem Wilczym mieli do pokonania dystans 1963 metrów. Wielu spośród uczestników wiedziało, że dystans nie jest przypadkowy, wśród nich był 10-letni Patryk Sas, dla którego temat Żołnierzy Wyklętych nie jest obcy.
Ku pamięci Żołnierzy Wyklętych ełczanie pobiegli po raz drugi. W imprezie uczestniczyło około 500 osób.
Orzysz
Wieczorem w Orzyszu z plaży miejskiej wystartował nocny bieg poświęcony Pamięci Żołnierzom Wyklętym. Było także wspólne ognisko i prelekcja na temat Żołnierzy Wyklętych.
Ostróda
W Ostródzie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” rozpoczęła msza w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP. Po nabożeństwie odbył się marsz pamięci od pomnika Pamięci Obrońców Suwerenności i Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej do ostródzkiego zamku, gdzie odbyła się część historyczno-artystyczna.
Morąg
W Morągu odbył się 1.Bieg Żołnierzy Wyklętych.
– Miasto pokazało w ten sposób, że pamięta o niezłomnych – mówi Tomasz Orłowski ze Stowarzyszenia Biegowego Finisz Morąg. Biegacze wystartowali po południu w parku przy stadionie miejskim w Morągu.
Szczytno Klon Lidzbark Warmiński Posłuchaj relacji Remigiusza Alchimowicza Wcześniej, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego odbyła się uroczysta msza święta w intencji Żołnierzy Niezłomnych. Mrągowo Pieniężno Węgorzewo Wydminy Bartoszyce Natomiast we wtorek 1 marca będzie można obejrzeć film o sanitariuszce oddziału majora Łupaszki – Danucie Siedzikównie pseudonim Inka. W czasie wojny Inka straciła rodziców. Wstąpiła do partyzantki, po wojnie działała w antykomunistycznym podziemiu. Latem 1946 ujęta przez UB, na podstawie absurdalnych zarzutów została osądzona i skazana na śmierć. Inka została zabita strzałem w głowę w Gdański, na 6 dni przed ukończeniem 18 lat. W okrutnym śledztwie nikogo nie wydała. We wtorek w Bartoszycach odbędzie się uroczysta msza święta, po niej przy krzyżu AK na cmentarzu przy ul. Kętrzyńskiej rozpoczną się uroczystości upamiętniające Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. (msie/kan/ltek/emat/ralch/bsc)
W Szczytnie po mszy w intencji Żołnierzy Wyklętych odbył się wykład historyków Patryka Kozłowskiego i Waldemara Brendy z IPN. Była też prezentacja wojskowa, a z pobliskiego Pidunia po południu wyruszył bieg szlakiem marszu szwadronu „Lufy”.
W Klonie w powiecie szczycieńskim przed południem odprawiona została msza z apelem patriotycznym, po której na grobie powstańca styczniowego 1863 Jakuba Pałaszewskiego złożono kwiaty. To jedyny zachowany na Mazurach grób powstańca. Potem uczestnicy przeszli do Szkoły Podstawowej na okolicznościową akademię. Odczyt o Żołnierzach Wyklętych wygłosił naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr Waldemar Brenda. Było też wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, występy artystyczne lokalnych zespołów i wystawa fotografii.
Mieszkańcy Lidzbarka Warmińskiego oddali cześć Żołnierzom Wyklętym. Uroczysty apel poległych w asyście kompanii honorowej 9. Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego im. majora Zygmunta Szendzielarza ps. „Łupaszka” odbył się na cmentarzu komunalnym przy pomniku Poległych, Pomordowanych i Zamęczonych Obrońców Ojczyzny w latach 1939 – 1956.
Przed południem w kościele św. Wojciecha w Mrągowie została odprawiona uroczysta msza z udziałem kombatantów, władz miasta i pocztów sztandarowych mrągowskich instytucji i szkół. Homilię wygłosił ks. kapelan Artur Miziej.
Wieczorem w Pieniężnie poświęcono kapliczkę wyrzeźbioną ku czci Żołnierzy Wyklętych, była też wieczornica i koncert.
Podczas mszy w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Węgorzewie odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona walczącym o niepodległą Polskę w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu do 1963 roku. Po mszy odbyło się spotkanie z redaktorem naczelnym miesięcznika „Debata” Dariuszem Jarosińskim. W czasie uroczystości odczytany został list wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.
W Wydminach odbył się pierwszy w powiecie giżyckim Bieg Żołnierzy Wyklętych. Bieg ruszył o godzinie 13 ze skweru Żołnierzy Wyklętych przy ul. Źródlanej.
W Bartoszycach obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych trwają od soboty (27 lutego). Do 11 marca w specjalnych gablotach na Placu Konstytucji 3 Maja można oglądać wystawę poświęconą Żołnierzom Wyklętym. Dziś odbyła się gra uliczna i recital słowno-muzyczny harcerzy.PRZECZYTAJ TAKŻE