Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 14 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wakacje na półmetku. Branża turystyczna w regionie ma powody do zadowolenia

Fot. Adobe Stock

Właściciele mazurskich hoteli i pensjonatów nie mają powodów do narzekań. Przeważają turyści z kraju, z powodu pandemii nadal niewielu jest obcokrajowców.

W powiecie giżyckim widać duże obłożenia zarówno w firmach zajmujących się czarterem jachtów, jak i w hotelach – mówi Robert Kempa, dyrektor Centrum Promocji i Informacji Turystycznej w Giżycku.

Trudno czuć niedosyt. Obłożenie bazy noclegowej analizujemy na bieżąco. Zdecydowana większość obiektów odnotowuje 100-procentowe obłożenia. To oznacza, że turyści nie zawiedli.

00:00 / 00:00

Ruch widać także w samym Olsztynie. Jak ocenia Marta Bartoszewicz z urzędu miasta, jest tak szczególnie nad jeziorem Ukiel, ale nie tylko.

Nie ma pandemii, a od początku wakacji ze sprzętu w naszych wypożyczalniach, kortach do squasha i hali do siatkówki skorzystało kilkanaście tysięcy osób. Na wodnym placu zabaw bawiło się ponad 5 tysięcy osób. Każdego dnia do miejskiej informacji turystycznej zagląda kilkadziesiąt osób. Hitem okazała się tegoroczna nowość, czyli kajakowe spływy rzeką Łyną.

00:00 / 00:00

Duży ruch notują firmy zajmujące się czarterem jachtów na szlaku Wielkich Jezior Mazurskim. Jak zauważa Marian Bełbot, właściciel jednej z takich firm, zmieniło się podejście turystów. Wielu z nich rezerwuje jachty z bardzo małym wyprzedzeniem.

Wielu turystów czeka na ostatni dzień, sprawdzają pogodę, żeby było ładnie. Nie jest tak jak kiedyś, że na pół roku wcześniej zamawiano łodzie. Wtedy było dobrze, bez względu na pogodę. Teraz każdy chce mieć upał i wiatr.

00:00 / 00:00

Dokładnych danych na temat liczby turystów w regionie jeszcze nie znamy. Główny Urząd Statystyczny, który je zbiera, co roku podsumowuje wakacyjny ruch w raportach publikowanych jesienią.

Fot. Łukasz Węglewski

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w turystyka, hotel, wakacje, turyści
Wakacje z bonem turystycznym. Ilu mieszkańców regionu skorzystało ze wsparcia?

Od sierpnia  ubiegłego roku rodzice za wypoczynek z dzieckiem mogą płacić bonem turystycznym. W całym kraju z takiej formy dofinansowania może skorzystać ponad 4 miliony osób....

Zamknij
RadioOlsztynTV