W tym roku powiaty i gminy będą mogły skorzystać z Funduszu Dróg Samorządowych. Jakie są założenia nowego, rządowego programu?
Maluch plus, Senior plus i Fundusz Dróg Samorządowych – założenia m.in. tych programów rządowych omawiano na spotkaniu z samorządowcami, które odbyło się w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
Funduszu Dróg Samorządowych przewiduje dofinansowanie inwestycji realizowanych na drogach lokalnych na nowych zasadach, począwszy od tego roku. Starostowie, wójtowie i burmistrzowie warmińsko-mazurskim gmin i miast czekają na jego uruchomienie, ale mają też sporo obaw, czy ich samorząd zostanie uwzględniony przy podziale środków.
Drogi lokalne wymagają wielu nakładów. Przy współfinansowaniu bylibyśmy w stanie wiele zrobić, ale nie wiemy na jakich zasadach ma to wszystko działać
– powiedział Radiu Olsztyn burmistrz Rynu Jarosław Filipek.
Na tę chwilę nowych wniosków składać nie można. Teraz do Funduszu Dróg Samorządowych kwalifikować się będą wnioski, które zostały złożone w ramach kończącego się Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. W niektórych województwach nowy nabór o dofinansowania z Funduszu ma ruszyć jeszcze w kwietniu. Zbigniew Pazerski, dyrektor Wydziału Infrastruktury, Geodezji i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie ma nadzieję, że w przypadku Warmii i Mazur stanie się to niebawem. – Wszystko jest w toku. Pilnujemy – zapewnił.
Jest o co walczyć, bo najbiedniejsze samorządy będą mogły otrzymać dofinansowanie na poziomie 80 %.
W ocenie wojewody Artura Chojeckiego bez pomocy rządu gminy i powiaty nie poradzą sobie z efektywnym budowaniem dróg.
Bez wsparcia państwa myślę, że wiele samorządów nie byłoby w stanie w ogóle realizować tego zadania
– dodał Chojecki.
Na spotkaniu w Olsztynie omawiane były też programy socjalne: 500 plus, Maluch plus i Senior plus. Oprócz 500 plus najpopularniejszym jest „posiłek w domu i w szkole”. – Korzysta z niego praktycznie każda gmina – powiedział Marcin Jastrzębski, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podkreśla, że skorzysta z niego 2 478 gmin i prawie 1,2 mln osób. Zapewni on pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym, o niskich dochodach oraz dzieciom i uczniom, którzy wychowują się w rodzinach znajdujących się w trudnej sytuacji.
Jeden z modułów programu zakłada wsparcie dla samorządów w prowadzeniu stołówek szkolnych. Chodzi przede wszystkim o doposażenie i poprawę standardu funkcjonujących stołówek lub doposażenie stołówek.
Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego
Autor: M. Lewiński
Redakcja: A. Dybcio