Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 4 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie otwarto pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii. Tu edukacja łączy się z praktyką

Fot. P. Getka

Studio nagrań, ploter laserowy, drukarka 3D, komputery z nowoczesnym oprogramowaniem. To tylko część sprzętu, z jakiego można korzystać w Olsztynie.

Udostępnia go nowo otwarta pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii PAKT, która powstała przy ulicy Gietkowskiej.

Wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski podczas uroczystości otwarcia pracowni podkreślał, że aby móc rozwijać kompetencje cyfrowe trzeba być blisko obywateli.

Trzeba tworzyć takie miejsca jak najbliżej każdej osoby, aby można było na wyciągnięcie ręki obcować z nowoczesną technologią. Nowoczesne technologie nie tylko komputerowe, ale wspomagane komputerowo to także możliwość korzystania z drukarek 3D, obrabiarek, frezarek, wypalarek, studia nagraniowego, możliwość wykorzystania komputerów do tworzenia pięknych grafik. Bardzo się ciszę, że w województwie warmińsko-mazurskim możemy otworzyć taki punkt.

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Koordynatorka Iga Skolimowska tłumaczy, że miejsce to skupia cały szereg nowoczesnych pracowni i sal warsztatowych. Jest tam m.in stolarnia, pracownia plotera laserowego, lasera CNC i sala audiowizualna. To odpowiedz na potrzeby teraźniejszości i przyszłości.

Uczymy kompetencji przyszłości, które pozwolą uczniom na bardziej różnorodne funkcjonowanie na rynku pracy i edukacji wyższej, dlatego jest to i teraźniejszość i przyszłość

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Pracownia działa w metodologii steam. Jak wyjaśnia Piotr Pobłocki ze Stowarzyszenia Robisz TO, jest to współczesna metodologia nauczania i łączenia różnych branż i dziedzin.

To współczesna metodologia uczenia poprzez łączenie różnych branż, różnych dziedzin, ale też nauczanie przez doświadczanie eksperymentalne i empiryczne doświadczanie tego, czego się uczymy. Staramy się dawać odpowiedź na pytanie: po co mi ta wiedza, którą zdobywam? Po co mi to, czego się uczę?

00:00 / 00:00

Fot. P. Getka

Takie projekty i miejsca pozwalają walczyć z wykluczeniem Warmii i Mazur. Dzięki podejmowanym staraniom udaje się to zmieniać – podsumowała minister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska.

Przez ostatnich kilka lat działo się tu o wiele niej niż powinno. Dzięki dynamice współpracy z samorządowcami, dzięki współpracy z parlamentarzystami, udaje nam się otwierać kolejne miejsca. To jest po PARP-ie druga nowość w tym regionie, którą otwieramy i będzie służyła spełnianiu interesów przedsiębiorców.

00:00 / 00:00

Warsztaty w pracowni są prowadzone bezpłatnie. Podobne miejsca powstały w Łodzi,Tarnowie i Wrocławiu.

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P.Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Fot. P. Getka

Autor: K. Grabowska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w nauka, warsztaty, cyfryzacja, innowacyjność, video, edykacja, wykłady, pakt, minister rozwoju i technologii, Olga Semeniuk-Patkowska, Aktywne Korzystanie z Technologii, pracownia Aktywnego Korzystania z Technologii, Gietkowska, Paweł Lewandowski, Iga Skolimowska, steam, Piotr Pobłocki
Ceremonia białego fartucha na UWM. Studenci medycyny przechodzą od teorii do praktyki

Studenci medycyny po raz pierwszy założyli lekarskie stroje. Na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim odbyła się ceremonia białego fartucha. Ceremonia białego fartucha to symboliczne zwieńczenie połowy studiów – organizowana...

Zamknij
RadioOlsztynTV