Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Olsztynie można oglądać odręczne zapiski Kopernika

Zabytkowy księgozbiór biblioteki Hosianum

Zapiski Mikołaja Kopernika w XV-wiecznych księgach z dziedziny prawa kanonicznego, teologii i filozofii – to najnowsza wystawa, którą można oglądać w Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum w Olsztynie.

Są to notatki wybitnego astronoma, które na przełomie XV i XVI wieku sporządzał jako doktorant prawa kanonicznego – wyjaśnia dyrektor biblioteki seminaryjnej ksiądz Tomasz Garwoliński. Mikołaj Kopernik studiował wówczas w Bolonii i Padwie we Włoszech.

Tomasz Garwoliński

Podczas pracy Kopernik notował na marginesach książek swoje uwagi, które pozwalały mu na lepsze zrozumienie łacińskiego tekstu. Arcybiskup Wojciech Ziemba uważa, że te zapiski mają także niematerialną wartość.

Wojciech Ziemba

Swoje uwagi Mikołaj Kopernik notował na marginesach ksiąg. Fot. M. Lewiński

Zapiski przełożył z łaciny biskup senior archidiecezji warmińskiej Julian Wojtkowski. Zdaniem metropolity warmińskiego arcybiskupa Wojciecha Ziemby, kapłani z Olsztyna powinni traktować te zapiski jak list od nieżyjącej matki, czy ojca, bo Mikołaj Kopernik należał do warmińskiej rodziny kanoników.

Wojciech Ziemba

Swoje uwagi Mikołaj Kopernik notował na marginesach ksiąg. Fot. M. Lewiński

– Woluminy, z których korzystał Mikołaj Kopernik to białe kruki – podsumowuje dyrektor biblioteki seminaryjnej ksiądz Tomasz Garwoliński.

Tomasz Garwoliński

Księgi z notatkami wybitnego astronoma i kanonika warmińskiego niebawem będzie można oglądać także w 3 LO w Olsztynie, którego patronem jest właśnie Mikołaj Kopernik.


W Wyższym Seminarium Duchownym Hosianum odbywa się także sympozjum poświęcone świętemu Janowi Pawłowi II. Zgodnie z kalendarzem liturgicznym 22 października obchodzimy bowiem wspomnienie papieża Polaka. Datę tę ustanowił papież Franciszek podczas uroczystości kanonizacyjnej, która odbyła się w kwietniu. – Zaraz po tym wydarzeniu napisaliśmy prośbę do kardynała Dziwisza o udostępnienie relikwii – mówi ksiądz Paweł Rabczyński, rektor olsztyńskiego seminarium.

Paweł Rabczyński

Z tej okazji kolei w kościele seminaryjnym zainstalowano relikwie Jana Pawła II. To ampułka z kroplą krwi świętego. Na Warmii i Mazurach ampułki z kroplą krwi świętego papieża-Polaka są także m.in. w kościołach w Iławie i Piszu. (lew/bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w astronom, Hosianum, Mikołaj Kopernik
To ostatni wakacyjny czwartek z Mikołajem Kopernikiem

Jak wyglądał Mikołaj Kopernik? Dowiedzą się tego najmłodsi, którzy odwiedzą dziś dziedziniec olsztyńskiego zamku. Trwa tam ostatnie wakacyjne spotkanie z cyklu czwartki z Mikołajem Kopernikiem. Elżbieta...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV