Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

O niepopularnych aspektach dzieł Mikołaja Kopernika

Fot. K. Grabowska

– Wiedza o Mikołaju Koperniku nie kończy się na rewolucyjnej teorii heliocentrycznej – przekonywali o tym w Lubawie naukowcy i badacze życia oraz dokonań wybitnego astronoma.

W Centrum Aktywności Społecznej, które wybudowano na odrestaurowanych piwnicach lubawskiego zamku, odbyła się X jubileuszowa międzynarodowa konferencja, która miała pokazać inne, ciekawe aspekty wiedzy o wszechświecie, które zapisano na kartach De revolutionibus.

– Wydarzenie przedstawiło nietypowe podejście do tego dzieła – mówił pomysłodawca lubawskich spotkań Robert Szaj z Fundacji Nicolaus Copernicus. Wyjaśnił przy tym, że naukowcy poruszyli tematy, które dotychczas nie były prezentowane, bo zawsze przysłaniała je teoria heliocentryczna. – To m.in. zjawiska fizyczne – mówił prof. Jarosław Włodarczyk z Instytutu Historii Nauki PAN w Warszawie i wyjaśnił, że mało kto wie, że Kopernik napisał w swojej publikacji też o atomach, o tym, że nie da się zmierzyć odległości do gwiazd. W publikacji spekulował także o tym, czym jest siła ciężkości.

Poruszał te tematy, pomimo że nie miał odpowiedniego warsztatu naukowego, jak współcześni badacze. Zdawał sobie jednak sprawę z ich istoty i ważności. Dlatego kiedy czytamy De revolutionibus, cały czas trafiamy na nowe interesujące aspekty, do których warto sięgać

– podkreślał prof. Włodarczyk.

Inny prelegent, prof. Andrzej Niedzielski z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, odniósł się natomiast do gwiazd, które – jak mówił – w czasach Kopernika były jednym z głównych punktów odniesienia i zainteresowań wybitnego astronoma. Wyjaśnił, że wszystkich w czasach życia astronoma interesowało, dlaczego te się nie poruszają.

Skoro ziemia krąży wokół Słońca, te w sposób naturalny powinny także przemieszczać się. Współcześnie wiadomo, że w czasach, o jakich mówimy, brakowało sprzętu i dokładności, by te drobne ruchy móc zaobserwować. Dziś jest zupełnie inaczej i tezy Kopernika zostały potwierdzone

– wskazał.

Miejsce organizacji konferencji nie jest wybrane przypadkowo. Burmistrz Lubawy Maciej Radtke wyjaśnił, że według współczesnej wiedzy, to właśnie na lubawskim zamku, po zachętach przyjaciół, Kopernik miał podjąć decyzję o opublikowaniu drukiem swojej rewolucyjnej teorii heliocentrycznej.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w konferencja
Eksperci dyskutowali, jak polepszyć sytuację seniorów

„Co jeszcze możemy zrobić dla seniorów?”. Pod takim hasłem w Olsztynie odbyła się konferencja z udziałem m.in. samorządowców, społeczników i seniorów poświęcona aktywności osób starszych. Wręczono...

Zamknij
RadioOlsztynTV