W Olsztynie debatowano o dekomunizacji przestrzeni publicznej
Dekomunizacja przestrzeni publicznej była tematem konferencji popularnonaukowej, na którą do Olsztyna przyjechali historycy IPN z całego kraju.
– Gdy zostałem prezesem IPN zdiagnozowaliśmy, że w Polsce zostało około 60 reliktów propagujących ustrój komunistyczny – mówił w rozmowie z reporterem Radia Olsztyn prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki. – W ciągu roku, przy współpracy z samorządami, udało się zlikwidować ich ponad 30.
W debacie historycznej wziął udział m.in. dr hab. Rafał Reczek, dyrektor IPN w Poznaniu. W rozmowie z Radiem Olsztyn mówił o procesie dekomunizacji od 2016 roku w jego regionie.
Udało się zdekomunizować około 45 obiektów memoratywnych, czyli pomników. W różnych miejscowościach, od mniejszych obelisków do tych większych. Oprócz tego zdekomunizowano ponad 200 nazw ulic, parków i skwerów
– mówił dyrektor poznańskiego oddziału IPN.
Swoim zasięgiem poznański Instytut Pamięci Narodowej obejmuje Wielkopolskę i sporą część województwa lubuskiego.
Z kolei prof. Karol Sacewicz, naczelnik olsztyńskiej delegatury IPN podkreślał, że Armia Czerwona była instrumentem zbrojnej polityki imperialnego Związku Sowieckiego.
Kiedy Armia Czerwona wkracza na tereny Rzeczpospolitej w 1944 roku, dokonuje dewastacji polskiego podziemia niepodległościowego. Robi to Armia Czerwona, robią to siły sowieckiego wywiadu wojskowego, robi to NKWD. Ale to wszystko instrumenty polityki imperialnej Kremla
– podkreślał prof. Sacewicz.
Spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim poprzedziła konferencja prasowa pod „szubienicami”, na której wypowiadali się prezes IPN dr Karol Naworcki i wojewoda Artur Chojecki. Prezes IPN-u podkreślał, że nigdy nie było czegoś takiego jak „wyzwolenie Warmii i Mazur” w roku 1945 roku, a wojewoda zapowiedział wydanie decyzji zastępczej o usunięciu „szubienic”.
Szubienice do rozbiórki. Jest zdecydowana zapowiedź wojewody
Autor: M. Lewiński
Redakcja: Ł. Sadlak