Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 26 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Wiceminister Semeniuk-Patkowska: nie ma przyszłości bez pamięci o historii

Fot. P. Getka

– Nie ma przyszłości bez pamięci o historii – mówiła wiceminister Olga Semeniuk-Patkowska na konferencji w Olsztynie, podczas której wojewoda Artur Chojecki zapowiedział, że tzw. olsztyńskie „szubienice” zostaną usunięte.

W Olsztynie trwa konferencja pt. „Dekomunizacja przestrzeni publicznej”, zorganizowana przez prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego oraz wojewodę warmińsko mazurskiego Artura Chojeckiego.

Głównym tematem spotkania są dalsze losy pomnika „Wdzięczności Armii Czerwonej” autorstwa Xawerego Dunikowskiego. Obecnie olsztyński monument nosi nazwę: „Wyzwolenia Ziemi Warmińsko – Mazurskiej”.

Jednym z gości konferencji jest wiceminister Olga Semeniuk – Patkowska – wiceminister resortu Rozwoju i Technologii, która w rozmowie w reportem Radia Olsztyn podkreśliła, że „nie ma przyszłości bez pamięci o historii”.

Nie ma przyszłości bez pamięci o historii (…). Symbolem tego sowieckiego „upominku”, pod którym się znajdujemy, są gwałty, morderstwa, prześladowania. Dziś, gdy Rosja jest odpychana przez wszystkie siły z całego świata, taką mam nadzieje, a Ukraina przeżywa najgorszy moment w swojej powojennej historii pan prezydent Grzymowicz roni łzy, zastanawia się dlaczego nie dostaje środków na inwestycje, zamiast zająć się historią

– zaznaczyła wiceminister.

Dziś wojewoda Chojecki poinformował, że w przyszłym tygodniu, po ostatnich analizach prawnych, podejmie decyzję zastępczą o usunięciu z przestrzeni publicznej dawnego pomnika wdzięczności Armii Czerwonej w Olsztynie. Podkreślił, że to reakcja na brak takich działań ze strony władz miasta.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, po ataku Rosji na Ukrainę, deklarował wolę usunięcia pomnika, jednak potem się z tego wycofał. Kilka miesięcy temu na jego polecenie z pomnika usunięto symbole sierpa i młota, a w pobliżu została umieszczona tablica informacyjna. Miasto zapowiedziało, że – ze względu na walory artystyczne i twórcę dzieła – chce pozostawić pomnik, przekształcając w przyszłości to miejsce w „muzeum pod chmurką” przestrzegające przed totalitaryzmami.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

Redakcja: Ł. Sadlak

Więcej w Olsztyn, szubienice
Ptasia grypa dotarła do Olsztyna. Wyznaczono strefę objętą zakażeniem

Ptasia grypa w Olsztynie. Wkrótce w okolicach jeziora Ukiel pojawią się znaki "Strefa objęta zakażeniem". 9 lipca znaleziono tu martwą mewę śmieszkę. Po przebadaniu ptaka okazało...

Zamknij
RadioOlsztynTV