Aktualności, Debata Publicystyczna
W My, Wy, Oni o twórcy Amber Gold, reprywatyzacji po warszawsku oraz dowództwie wielonarodowej dywizji NATO.
To tematy, którymi zajęli się politycy w audycji My, Wy, Oni. Gośćmi audycji byli: Ryszard Cecot z PSL, Katarzyna Królak z Nowoczesnej, Henryk Falkowski z Kukiz15, Robert Szewczyk z Platformy Obywatelskiej i Maciej Tobiszewski z Prawa i Sprawiedliwości.
Marek Lewiński: W Elblągu w poniedziałek 3 lipca o godzinie 15 rozpoczęła się uroczystość powitania żołnierzy Dowództwa Wielonarodowej Dywizji Północny – Wschód, czyli dowództwa grup batalionowych NATO w Polsce. Prestiż dla Elbląga, bo będzie miastem dowództwa jednostki NATO, ale z drugiej strony, ze względu na przepisy, powinno stracić dowództwo 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Szef MON Antoni Macierewicz potwierdził już plany przeniesienia sztabu. Elbląg powinien bronić dywizji, czy skupić się wyłącznie na siłach NATOwskich, bo to one przyniosą, no właśnie, może większy rozgłos miastu?
Ryszard Cecot: Uważam, że dobrze się stało, że dowództwo będzie w Elblągu i że bataliony są rozlokowane w Polsce północno-wschodniej. Jesteśmy przecież bliżej potencjalnego agresora.
Katarzyna Królak: Patrząc na ostatnie wydarzenia, odejście Trumpa od wspierania Europy i przestrzegania sojuszy, skupienie się UE na budowie europejskiego bezpieczeństwa, może przeceniamy udział Polski w NATO? Unia na pewno zareaguje na deklarację Trumpa, że nie jest zainteresowany przedłużeniem sojuszu, a wtedy my zostaniemy sami.
Henryk Falkowski: Absolutnie się z koleżanką nie zgadzam. Widzieliśmy podczas konfliktu w Jugosławii, czym są siły z Europy, z Holandii i Francji. Obok ich wojsk rżnięto tysiącami cywili a te wojska siedziały w swoich bazach. Dopiero Amerykanie zrobili porządek. Przypomnę, że były dyskusje na linii MON – prezydent RP, co do siedziby dowództwa. Jak widać wizyta prezydenta D. Trumpa wymusiła przyspieszenie decyzji. Myślę, że zwiększa się bezpieczeństwo naszych obszarów przygranicznych, z powodu osłony dla tego dowództwa. To pociągnie też inwestowanie w infrastrukturę, w drogę DK16. Myślę że prezydent Trump popiera Europę, zwłaszcza Europę Wschodnią.
Robert Szewczyk: Minister Macierewicz udowadnia, że każdy z nas mógłby być ministrem ON, z jego podejściem do polskiej armii. 16 Dywizja Zmechanizowana od 1949 roku jest w Elblągu, co 10 mieszkaniec był z nią związany. To zła decyzja, że ta dywizja stamtąd zostanie przeniesiona. Sztabu dowództwa NATO za jakiś czas nie będzie, a dywizja już nie wróci. Pan poseł Wilk twierdzi, żeby dwa sztaby nie mogą być w jednym mieście. Mogą, tak jest w Szczecinie, Krakowie. A jeśli nie w tym samym mieście, to dlaczego nie w Olsztynie, który ma korzystniejszą lokalizacje niż Elbląg z uwagi na zadania. Znów pochopna decyzja.
Maciej Tobiszewski: Ta decyzja jest konsekwencją szczytu NATO. Tam zapadła decyzja o utworzeniu dowództwa w Elblągu. Generał brygady Krzysztof Matacki jest wyznaczony przez min. Macierewicza. 16 Dywizja nadal będzie funkcjonować z dowódcą Markiem Sokołowski, a później zostanie przeniesiona. Na razie nie słyszałem, by mieszkańcy narzekali, raczej są zadowoleni.
Robert Szewczyk: Będzie sprzeciw mieszkańców, zobaczy pan…
Maciej Tobiszewski: To ja oddaje resztę swojego czasu antenowego dla pana Szewczyka.
Pozostałe tematy audycji My, Wy, Oni..
W minionym tygodniu twórca Amber Gold stanął przed sejmową komisją śledczą. Tygodnik „W Sieci” publikuje notatkę Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego z 24 maja 2012 roku w sprawie działalności Amber Gold. Notatka, podpisana przez szefa ABW Krzysztofa Bondaryka, jest adresowana do ówczesnego premiera Donalda Tuska, prezydenta Bronisława Komorowskiego, koordynatora służb specjalnych Jacka Cichockiego, ministra finansów Jacka Rostowskiego, ministra infrastruktury Sławomira Nowaka oraz szefa Komisji Nadzoru Finansowego Andrzeja Jakubiaka. ABW opisuje mechanizm działania Amber Gold, a notatkę kończy wnioskami. Według Agencji, sposób zabezpieczenia lokat oraz rozbieżności w regulaminie i warunkach ogólnych lokat mogły wskazywać, iż działalność firmy oparta była na mechanizmie tzw. piramidy finansowej, a potencjalnymi pokrzywdzonymi mogło być kilkadziesiąt tysięcy osób.
Czy to oznacza, że kolejni politycy powinni stanąć przed komisją?
Sebastian Kaleta, członek Komisji Weryfikacyjnej do spraw Reprywatyzacji w Warszawie, przyznał, że nie ma ona uprawnień do doprowadzenia na przesłuchanie Hanny Gronkiewicz-Waltz. Prezydent stolicy w zeszłym tygodniu nie stawiła się przed komisją i nałożono na nią karę finansową w wysokości 6 tysięcy złotych.
Hanna Gronkiewicz-Waltz twierdzi, że w sprawie reprywatyzacji jest organem, a nie stroną i komisja nie miała prawa jej wezwać. Przywołuje też złożony przez siebie wniosek do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który mówi o tym, że nastąpił spór kompetencyjny między Prezydentem Miasta Stołecznego Warszawy a komisją weryfikacyjną. NSA jest zdaniem prezydent właściwą instytucją, żeby takie spory rozstrzygać. Jaki finał może przynieść praca komisji?
Posłuchaj całej audycji.
(A.Socha)
PRZECZYTAJ TAKŻE
- O azylu politycznym na Węgrzech i budżecie województwa. Posłuchaj audycji My, Wy, Oni
- O immunitetach, prohibicji i ochronie przyrody w audycji My, Wy, Oni
- O umowie handlowej, aferze wizowej i problemach oświaty w audycji My, Wy, Oni
- O kandydatach na prezydenta, eskalacji wojny i wolnej wigilii w audycji My, Wy, Oni