Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 15 °C pogoda dziś
JUTRO: 28 °C pogoda jutro
Logowanie
 

W Elblągu jest przekraczany dopuszczalny poziom groźnego dla zdrowia benzo(a)pirenu

Sami się trujemy paląc w piecach śmieciach

W Elblągu jest przekraczany dopuszczalny poziom groźnego dla zdrowia  benzo(a)pirenu – wynika z raportu   służb ochrony środowiska, podsumowującego  ostatnie pięć lat.

Związek ten jest w powietrzu tam, gdzie odbywa się spalanie niskiej jakości opału lub śmieci w domowych piecach starego typu.  Wdychanie go   jest porównywalne z nałogowym paleniem papierosów. I niestety, niesie te same skutki jak  to  groźne uzależnienie – z nowotworem płuc włącznie.

Problem nie dotyczy tylko Elbląga, ale całego regionu i kraju.

Czytając raporty o stanie powietrza skupiamy się na pyłach PM 10. W przypadku Elbląga nie jest to największy problem. Ale za to wysoki poziom benzo(a)pirenu, który jest rakotwórczy powinien budzić niepokój

– wyjaśnia Krystyna Wątroba z elbląskiej delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska  w Olsztynie. Poziom tego skażenia jest podwyższony  w całej Polsce,  i to  w 42 z 46 badanych stref.

Dodajmy – Elbląg wprowadził  w tym roku program wspierania mieszkańców, którzy chcą podłączyć się do  miejskiej sieci ciepłowniczej lub wymienić stary piec na nowoczesny. Zainteresowanie jest tak duże, że trzeba było zwiększyć pulę dotacji z budżetu miasta, bo ta zaplanowana na cały rok okazała się zbyt mała.

Autorka: Mira Stankiewicz
Redakcja: A.Socha

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w śmieci, palenie, smog
Wietrzenie jest dobre, ale… Ekspert podpowiada jak radzić sobie ze smogiem

Jedni biegają w maseczkach, inni stosują domowe oczyszczacze. "Wietrzenie jest dobre, jeżeli na zewnątrz jest czyste powietrze" - przestrzega Piotr Dąbrowiecki. Badacz wpływu smogu na zdrowie...

Zamknij
RadioOlsztynTV