Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Utrzymująca się susza groźna nie tylko dla lasów i sadowników. Kłopoty ma także żegluga śródlądowa

Fot. fotolia

Niski poziom wód, wynikający z braku śnieżnych zim i opadów deszczu sprawa, że w wielu rejonach kraju wilgotność gleby spadła nawet poniżej 20 procent.

Znacząco opadł też poziom wód gruntowych i stan rzek. Najprawdopodobniej ucierpi na tym wiele gałęzi gospodarki.

Leśnicy z Warmii i Mazur kilkukrotnie już ogłaszali najwyższy stan zagrożenia pożarowego, a rolnicy i sadownicy z niepokojem patrzą w przyszłość.

Sadownik spod olsztyńskiego Sętala Jan Dziadukiewicz przyznaje, że w jego szkółce drzewek owocowych rośliny jeszcze nie pączkują, a to będzie oznaczało mniejszy przyrost młodych roślin.

Adam Pietrzak z dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie, nie wyklucza, że susza może też być powodem ponownego zamknięcia wstępu do lasu z powodów przeciwpożarowych.

Tymczasem Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje, że w najbliższych dniach nie powinniśmy spodziewać się opadów deszczu, które poprawiłyby ten stan rzeczy.

Niski poziom wód to też problemy żeglugi śródlądowej. Przy obecnym poziomie wód jednostki pływające muszą korzystać z alternatywnej śródlądowej drogi przez Kanał Jagielloński i rzekę Nogat. Z tej możliwości mogą korzystać jedynie statki o mniejszym zanurzeniu

 Posłuchaj relacji Leszka Tekielskiego

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w las, sądownictwo, żegluga, rzeki, susza, deszcz, statki, poziom wód, sadownik
Duży ruch w lasach po zniesieniu obostrzeń. Gdzie dokładnie można się poruszać?

Po zniesieniu od poniedziałku zakazu wstępu do lasów, który obowiązywał w związku z epidemią koronawirusa, w lasach Warmii i Mazur od razu pojawiło się wielu ludzi...

Zamknij
RadioOlsztynTV