Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 5 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Upamiętnią płk. Zygmunta Szendzielarza. W Kierzbuniu rusza Rajd Konny Łupaszki

Rajd Konny Łupaszki

W ten weekend w Kierzbuniu odbędzie się 6. Rajd Konny Łupaszki. Wśród atrakcji m.in. przemarsz kawalerzystów, żołnierzy i cywilów wokół jeziora Dadaj.

Dwudniowa impreza ma upamiętnić legendarnego żołnierza niezłomnego pułkownika Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka. Kulminacją będzie inscenizacja potyczki partyzanckiej i szarży ułańskiej.

W sobotę będziemy pokonywać trasę licząca 50 kilometrów dookoła jeziora Dadaj. Po drodze uroczyście przemaszerujemy przez Biskupiec i złożymy kwiaty pod pomnikiem na tamtejszym rynku.  Wszystko odbędzie się w asyście wojska z 9. Pułku Rozpoznawczego z Lidzbarka Warmińskiego, który obrał imię pułkownika Szendzielarza „Łupaszki”

– informuje Lucyna Ciesielska, prezes fundacji stadniny koni w Kierzbuniu.

00:00 / 00:00

Niedzielna inscenizacja będzie wzorowana na słynnej potyczce, w której Łupaszka rozgromił wrogów. Będą efekty pirotechniczne, wojska, partyzanci, wybudowaliśmy wioskę. Wioska ta niestety spłonie, ale w ostatnim momencie z lasu wybiegną ułani,którzy uratują wieś.

00:00 / 00:00

Na szczególną uwagę zasługują zawody kawaleryjskie.

00:00 / 00:00

Jak podkreśla Lucyna Ciesielska, major Łupaszka był jednym z żołnierzy wyklętych.

Aby przywrócić żołnierzom wyklętym imię, honor i należną cześć robimy ten rajd. Łupaszka przebywał i walczył na tych terenach.

00:00 / 00:00

Wśród zaproszonych gości są weterani Armii Krajowej. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objął minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Radio Olsztyn jest patronem medialnym Rajdu.

Pułkownik Zygmunt Szendzielarz ps. Łupaszka

W czasie II wojny światowej był dowódcą V Brygady Wileńskiej AK. Podczas wojny obronnej w 1939 roku dowodził 2 szwadronem 4. pułku Ułanów Zaniemeńskich w Armii „Prusy”. Dostał się do niewoli sowieckiej, z której uciekł jesienią 1939 i rozpoczął walkę podziemną. W 1943 został dowódcą V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej – najliczniejszej i najsilniejszej brygady AK na Wileńszczyźnie.

Żołnierze Łupaszki walczyli zarówno z Niemcami, jak i Sowietami. Jego brak zaufania do Sowietów sprawił, że nie zgodził się uczestniczyć w żadnych rozmowach, na które Sowieci zapraszali polskich oficerów oraz nie ujawnił się w 1944 roku podczas operacji „Ostra Brama”. Dzięki temu nie podzielił losu tysięcy polskich oficerów zamordowanych przez NKWD czy wywiezionych na Sybir.

Po rozkazie o rozwiązaniu AK kontynuował walkę. Jego żołnierze atakowali wojska Armii Czerwonej, posterunki UBP i działaczy PPR. Oddziały Łupaszki operowały od Podlasia, przez Warmię i Mazury do Pomorza. W latach 1945-1948 jego żołnierze rozbili kilkadziesiąt posterunków MO i UBP oraz kilkanaście placówek Armii Czerwonej. Zlikwidowali około 200 funkcjonariuszy i oficerów NKWD, UBP, MO i Armii Czerwonej. 2 listopada 1950 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie skazał Łupaszkę na wielokrotną karę śmierci. Wyrok wykonano 8 lutego 1951 r. w warszawskim więzieniu na Mokotowie. Miejsce jego pochówku do dziś nie było znane.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za Kierzbuń/J. Sulecki

Więcej w pułkownik, Zygmunt Szendzielarz, Łupaszka
„Walczył i zginął za wolną Polskę”. Baner z wizerunkiem „Łupaszki” na wieżowcu przy OZGrafie

Po raz 11. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Z tej okazji w Olsztynie odsłonięto baner. Baner o rozmiarze...

Zamknij
RadioOlsztynTV