Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„Walczył i zginął za wolną Polskę”. Baner z wizerunkiem „Łupaszki” na wieżowcu przy OZGrafie

Fot. D. Grzymska

Po raz 11. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To święto państwowe poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia. Z tej okazji w Olsztynie odsłonięto baner.

Baner o rozmiarze 10×25 metrów przedstawiający sylwetkę majora Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka zakrywa całą ścianę boczną wieżowca, w którym mieszczą się zakłady graficzne OZGraf w Olsztynie.

Na górze na czerwonym tle, białymi literami napisano: „walczył i zginął za wolną Polskę”, poniżej widnieje napis: major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. To inicjatywa olsztyńskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej i jak podkreślał szef IPN w Olsztynie – Paweł Warot – to symboliczne miejsce, gdzie splatają się różne wątki historyczne.

00:00 / 00:00

To tu zakłady graficzne podjęły w 1981 roku najdłuższy strajk Solidarnościowy w kraju, budynek OZGrafu mieści przy placu ofiar Katynia, a nieopodal znajduje się popiersie Seweryna Pieniężnego, zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym.

Obecny na kameralnej uroczystości wicewojewoda Sławomir Sadowski podkreślał, że ważna jest pamięć o bohaterach, którzy przelali krew za ojczyznę.

00:00 / 00:00

Święto zostało ustanowione specjalną ustawą, której projekt złożył w 2010 roku prezydent Lech Kaczyński. Rok później uchwalił ją parlament.

Fot. D. Grzymska

Autor: D. Grzymska
Redakcja: K. Piasecka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ozgraf, Łupaszka
Prezes Olsztyńskich Zakładów Graficznych: Największy problem mamy z wymianą pokoleń

Gościem Leszka Cimocha w rozmowie gospodarczej jest Piotr Ciosk prezes Olsztyńskich Zakładów Graficznych . W firmie uruchomiono pierwszą w Polsce i jedenastą na świecie linię produkcyjną...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV