Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Umorzono sprawę znieważenia pomnika Czerniachowskiego

Uroczystości pod pomnikiem generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. Krzysztof Kaszubski

Prokuratura Rejonowa w Braniewie umorzyła sprawę znieważenia znajdującego się w Pieniężnie pomnika generała sowieckiej armii Iwana Czerniachowskiego. Śledczy uznali, że skucie liter z pomnika miało charakter demonstracyjny, a sam czyn był znikomy pod względem szkodliwości społecznej.

Litery zostały skute z pomnika w kwietniu, krótko przed wizytą w Pieniężnie rosyjskich kombatantów i delegacji. Jak powiedziała PAP Beata Kichner-Andrzejewska śledczy ustalili, kto usunął litery. Byli to Władysław K. i Wojciech K., działacze opozycji w czasach PRL, obecnie także zaangażowani w życie społeczno-polityczne.

 – Podejrzani powiedzieli podczas przesłuchania, że uważają swój czyn za rodzaj demonstracji, że działali z pobudek patriotycznych, ponieważ w ich ocenie generał Czerniachowski był postacią kontrowersyjną – podkreśliła prokurator. Dodała, że dochodzenie w tej sprawie zostało umorzone z powodu znikomej szkodliwości społecznej czynu obu mężczyzn.

Rozbiórce pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie sprzeciwiają się Rosjanie. Fot. K. Kaszubski

Tablica pamiątkowa na pomniku generała Armii Czerwonej Iwana Daniłowicz Czerniachowskiego. Fot. W. Andrearczyk

Decyzja nie jest prawomocna. Mogą się od niej odwołać Władysław K. i Wojciech K. oraz burmistrz Pieniężna uznany za pokrzywdzonego. Burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo już zapowiedział, że „nie zamierza z tego prawa korzystać”.

– Wiele razy mówiłem prokuraturze, że to postępowanie to marnowanie czasu i pieniędzy, ja nie będę się w tej sprawie angażował – oświadczył burmistrz Kiejdo.

Rosjanie chcą żeby pomnik generała Iwana Czerniachowskiego został w Pieniężnie. Fot. W. Andrearczyk (archiwum)

Pomnik w Pieniężnie wzbudza kontrowersje, środowisk kombatanckich AK, liczne stowarzyszenia i osoby prywatne chcą jego rozebrania lub przeniesienia w inne miejsce. Według historyków sowiecki dowódca jest symbolem narzucenia Polsce systemu komunistycznego, wbrew woli społeczeństwa i z pogwałceniem prawa. W ciągu ostatniego roku kilkakrotnie pod pomnikiem w Pieniężnie doszło do incydentów. Samo starostwo w Braniewie wydało decyzję o rozbiórce pomnika ze względu na jego fatalny stan techniczny, ma się ona uprawomocnić w nadchodzącym tygodniu.

W Pieniężnie Rosjanie zorganizowali uroczystości 70. rocznicy śmierci gen. Czerniachowskiego. Fot. P. Krawczyk

Pomnik generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie
zbudowano w latach 70. ubiegłego wieku niedaleko miejsca, gdzie radziecki dowódca został śmiertelnie ranny podczas operacji wschodniopruskiej. Zginął 18 lutego 1945 r., pochowano go w Wilnie. Po odzyskaniu przez Litwę niepodległości jego szczątki przeniesiono na cmentarz w Moskwie. Wileński pomnik generała zabrano natomiast do rosyjskiego Woroneża.

Odsłonięcie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. archiwum

Odsłonięcie pomnika generała Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie. Fot. archiwum

(pap/bsc)

Więcej w Pieniężno, Iwan Czerniachowski, radziecki generał
Co dalej z pomnikiem generała Czerniachowskiego?

Radziecki generał Iwan Czerniachowski zginął zimą 1945 roku w okolicach Pieniężna. Jego pomnik stanął w Pieniężnie na początku lat 70. a od kilku lat monument jest...

Zamknij
RadioOlsztynTV