Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ukraińskie wojsko odparło Rosjan spod Kijowa

Fot. PAP/A. Lange

– W ciągu kilku dni ukraińscy żołnierze odepchnęli wojska rosyjskie na 70 kilometrów od Kijowa – poinformował w sobotę rzecznik ministerstwa obrony Ukrainy Ołeksandr Motuzianyk.

W tej chwili nie mamy żadnych znaczących zmian w sytuacji operacyjnej. Wróg został zatrzymany prawie we wszystkich kierunkach, z których nacierał

– cytuje Motuzianyka „Ukraińska Prawda”.

Rzecznik podkreślił, że w niektórych rejonach napór Rosjan został odparty, a w ciągu ostatnich kilku dni rosyjska armia została odepchnięta od stolicy o około 70 km.

Według Motuzianyka rosyjscy żołnierze są zdemoralizowani, brakuje im personelu, skomplikowanej logistyki, nie orientują się w terenie.

Ukraińska armia zestrzeliła w sobotę trzy rosyjskie śmigłowce – podało dowództwo Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy.

W sobotę 19 marca wróg znacznie zmniejszył swoją obecność na ukraińskim niebie. Nasza obrona przeciwlotnicza zestrzeliła dziś trzy śmigłowce rosyjskich faszystów, ale dzienny plan usuwania rasistów powietrznych nie został zrealizowany!

– podał sztab, cytowany przez „Ukraińską Prawdę”.

W komunikacie dowództwa sił powietrznych dodano, że nowoczesne systemy obrony przeciwlotniczej, które Ukraina ma nadzieję dostać do sojuszników, przyczynią się do realizacji „dziennego planu niszczenia wroga”.

Dziś siły powietrzne z powodzeniem biją okupantów bronią z lat 80., a rasiści używają przeciwko nam najnowszej broni – pocisków hipersonicznych i samolotów, które znacznie przewyższają nasze możliwości liczebnie i bojowo. Sytuacja może się zmienić radykalnie, kiedy będziemy używali nowoczesnego sprzętu od partnerów i zamkniemy niebo przed rasistowskim terroryzmem

– napisano w komunikacie.

– W najbliższych dniach Ukraina otrzyma od Stanów Zjednoczonych m.in. systemy obrony przeciwlotniczej oraz inną potrzebną nam broń – poinformował w sobotę sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow.

USA potwierdziły to publicznie. Będą to Stingery, Javeliny i systemy przeciwpancerne, nasze wojsko tego potrzebuje. Wkrótce ta broń będzie na terenie naszego kraju. To kwestia dni

– powiedział Daniłow.

16 marca prezydent USA Joe Biden ogłosił, że Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie m.in. systemy obrony powietrznej w celu przeciwdziałania rosyjskiej agresji.

Amerykańska administracja zaznaczyła, że zapowiadany pakiet pomocowy będzie obejmował: 800 jednostek systemów obrony przeciwlotniczej różnego zasięgu, drony, 9 000 sztuk systemów przeciwpancernych, 7 000 sztuk broni ręcznej i 20 milionów sztuk amunicji.

Źródło: PAP
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w wojsko, amunicja, wojna, Rosja, Ukraina, siły zbrojne
Opieka i schronienie. OHP pomagają młodzieży z Ukrainy

Ochotnicze Hufce Pracy z województwa warmińsko-mazurskiego pomagają młodzieży z Ukrainy. Do OHP mogą zgłaszać się osoby w wieku od 15 do 25 lat. - Mogą liczyć...

Zamknij
RadioOlsztynTV