Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Historia obozu Soldau w książce Radosława Wiśniewskiego. „Był utajonym ośrodkiem zagłady”

Fot. A. Piedziewicz

„Wielofunkcyjny niemiecki obóz Soldau” – to drugie wydanie monografii doktora Radosława Wiśniewskiego, która opowiada o obozie koncentracyjnym w Działdowie. Książkę promowano w Instytucie Północnym imienia Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie.

Jak przyznał autor monografii Radosław Wiśniewski, początkowo Soldau był obozem zagłady inteligencji.

Obóz Soldau w Działdowie na początku niewinnie nazywał się obozem przejściowym. W pierwszej połowie lat 40. był on utajonym ośrodkiem zagłady, gdzie Niemcy przeprowadzali akcję Inteligencja i mordowali polską elitę przywódczą. Później był to też obóz wychowawczy. Pełnił też inne funkcje. Miał znamiona obozu koncentracyjnego, obozu karnego. Tych funkcji było więcej.

00:00 / 00:00

Podczas promocji książki autor opisywał między innymi rozdział o uciekinierach z tego obozu.

W książce ucieczkom z obozu Soldau jest poświęcony podrozdział. Były udane i nieudane, jak w każdym obozie. Dużo było ucieczek z miasta, bo więźniów kierowano do pracy i tam łatwiej było uciec. Relacje uciekinierów są także z samego obozu. Są też relacje makabryczne, gdzie osoby, które próbowały uciec były rozstrzeliwane na drutach kolczastych.

00:00 / 00:00

Książka ta ma przypominać o miejscu nieco zapomnianym przez historię – podkreśla dyrektor Instytutu Północnego imienia Wojciecha Kętrzyńskiego Jerzy Kiełbik.

To ważna pozycja o obozie, który w dużym stopniu jest zapomniany. Każdy wie o Auschwitz, Treblince, czy wielu innych miejscach. U nas każdy wie o Sztutowie, natomiast Działdowo było jednym z mazurskich miast. Zapomina się o tym, że był tam jeden ze straszniejszych, a właściwie najstraszniejszy obóz na naszym terenie.

00:00 / 00:00

Jerzy Kiełbik podkreślił, że działalność obozu Soldau nie kończyła się na 1945 roku.

W 1945 roku obóz ten miał swoją dalszą historię. Kiedy z tego miejsca uciekli Niemcy, weszli tam Rosjanie. Obóz przejęło NKWD i dalej nim zarządzało wprowadzając tam nowe osoby. W dużym stopniu ta historia nie jest odkryta, bo nie mamy dostępu do akt.

00:00 / 00:00

Napisanie obu monografii na temat niemieckiego obozu Soldau w Działdowie zajęło Radosławowi Wiśniewskiemu 4 lata.

Książka o niemieckim obozie Soldau. Fot. P. Świniarskim

Obóz Soldau w Działdowie. Fot. R.Lesiński

Pomnik upamiętniający pomordowanych w obozie koncentracyjnym w Soldau. Fot. Ł. Węglewski

Autor: P. Świniarski
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

Więcej w Działdowo, II wojna światowa, wojna, Niemcy, Rosjanie, NKWD, obóz koncentracyjny, Soldau, obóz przejściowy, monografia, ośrodek zagłady
Próbowali wedrzeć się na posesję. Będą odpowiadać za ciężkie pobicie

W Działdowie zatrzymano czterech młodych mężczyzn podejrzanych o brutalne pobicie 59-latka. Zatrzymani to 15, 19 i 20-latek z Działdowa oraz 30-latek z Warszawy - informuje młodszy...

Zamknij
RadioOlsztynTV