Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: -1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Twoje miasto – Mława

Wieczorem 17 stycznia 1945 roku z budynku więziennego, obecnie archiwum, hitlerowcy wywieźli 365 Polaków, których rozstrzelano na terenie żwirowni Kalkówka. Ocalała jedna osoba. Taki napis widnieje na pomniku.

Pomnik go obok aktualnego budynku archiwum państwowego. Ale wcześniej nie był to zwykły obiekt. Pod koniec XIX wieku, kiedy go wybudowano, był po prostu powiatowym więzieniem. Ale oczywiście w trakcie drugiej wojny światowej więziono tu Polaków, był tutaj też obóz pracy przymusowej. W mławskim więzieniu przebywali zarówno żołnierze podziemia, jak i cywilni mieszkańcy okolicy – ci, którzy dopuścili się, w rozumieniu prawa niemieckiego, przestępstw pospolitych, np. uboju zwierząt gospodarskich. Przez mury tego budynku przewinęło się kilka tysięcy osób, wielu straciło życie.

Warto tu przyjechać jadąc w stronę Warmii i Mazur po to, żeby oddać hołd pomordowanym.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

00:00 / 00:00

W pierwszych dniach II wojny światowej główne uderzenie armii niemieckiej spotkało się z zaciętym oporem polskich wojsk pod Mławą. Obrona pozycji mławskiej trwała 80 godzin i nie została przełamana. Odwrót nastąpił 4 września dopiero na rozkaz dowódcy Armii „Modlin”. Po tych walkach 20. Dywizja Piechoty została przez Niemców nazwana żelazną dywizją.

W scenerii oryginalnych fortyfikacji z 1939 r. odbędzie się rekonstrukcja bitwy pod Mławą. Widowisko – uznawane za jedno z najciekawszych w Polsce – odbędzie się po raz dziewiąty. W tym roku będzie je obserwował prezydent Andrzej Duda.

Dlaczego Polskie Radio Olsztyn jest w Mławie? Otóż patronatem objęliśmy właśnie to wydarzenie, rekonstrukcję bitwy, która odbędzie się w sobotę 27 sierpnia.

 

 

 

(mlew/kpias)

 

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Twoje Miasto, Twoje miasto - warto wybrać Warmię i Mazury
Twoje Miasto – Mrągowo

Mrągowo to miasto na pewno mazurskie, choć też jak na Mazury – nie do końca typowe… Dla bardzo wielu osób Mrągowo to brama Mazur. Właśnie tędy...

Zamknij
RadioOlsztynTV