Olsztyn
Turystyczny hit nad Łyną
Grodziska odkryte nad Łyną, w lesie miejskim w Olsztynie, mają być atrakcją turystyczną. Pradawne osady są położone na brzegu Łyny, kilometr od ujścia rzeki Wadąg.
Grodziska przez siedem lat badała polsko-litewsko-rosyjska grupa studentów archeologii. Efekty swojej pracy pokazali prezydentowi Olsztyna. Pierwsza osada to grodzisko kultury kurhanów zachodniobałtyjskich z okresu między VI a IV wiekiem przed naszą erą. Druga pochodzi z czasów wczesnego średniowiecza.
Zdaniem Bartosza Świątkowskiego z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego znaleziska mogą przyciągnąć turystów. W osadach mają być odtworzone chaty, w których będzie można zobaczyć jak wyglądały pradawne zawody. Dodatkowo planuje się, by do grodzisk było można dopłynąć łodzią spod olsztyńskiego zamku. Grodziska zajmują ponad dwa hektary. Leżą nad Łyną, blisko szlaków pieszo-rowerowych.
Jest to znalezisko i odkrycie na wielką skalę. – powiedział prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i zapewnił, że miasto postara się zdobyć kolejne pieniądze na dalsze badania archeologiczne w lesie miejskim.
Wykopaliska świadczą o tym, że mieszkańcy grodzisk zajmowali się głównie handlem, rolnictwem i łowili ryby – powiedział Bogdan Radzicki z olsztyńskiego Towarzystwa Naukowego „Pruthenia”. Odnaleziono m.in. arabskie dirhemy, ceramikę, ostrogi i krzesiwa. (ami/bsch)