Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 24 °C pogoda jutro
Logowanie
 

„To był trudny i długotrwały proces”. W Olsztynie rozmawiano o modelu polskiej szkoły po odzyskaniu niepodległości

Szkolna klasa z przełomu XIX i XX wieku. Jeden z obiektów w Muzeum Chleba w Radzionkowie

O początkach polskiej oświaty dyskutowano podczas zorganizowanej w Olsztynie konferencja pod hasłem „Polska szkoła w niepodległej Ojczyźnie”.

To był bardzo trudny i długotrwały proces, ale dziś możemy się uczyć od pedagogów, którzy kształtowali początki edukacji w Polsce po 1918 roku. Nie było to łatwe zadanie, bo w kraju po trzech zaborach istniało kilkanaście typów szkół.

Dyrektor Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej Sylwia Czacharowska,  podkreślała, jak trudnym wyzwaniem było wówczas stworzenie nowego systemu edukacji.

Unifikowano szkolnictwo trzech zaborów i było to bardzo trudne. Zaczęło się w 1918 roku, kiedy powstało Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego po czym trwały kolejne etapy tego scalania.

O początkach nowego systemu oświatowego mówi się dopiero od podjęcia ustawy w 1932 roku. Do tego czasu trwały poszukiwania najlepszego systemu, często wzorując się na zagranicznych modelach.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

Gmach Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego

Autor: A.Skrago
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka, edukacja
Zdzisław Dubiella: Rozbudowujemy się, bo na kierunkach medycznych chcemy kształcić na poziomie nauczania XXI wieku

Elbląska Uczelnia Humanistyczno-Ekonomiczna rozpoczęła budowę Centrum Symulacji Medycznych - poinformował goszczący w Porannych pytaniach rektor Zdzisław Dubiella. Rektor Dubiella podkreślił, że uczelnia, którą kieruje chce kształcić...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV