Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ten program pomoże walczyć z wadami postawy u dzieci

14 kilogramów ważył najcięższy plecak szkolny skontrolowany w zeszłym roku przez inspektorów sanitarnych w Olsztynie. Tymczasem tornister nie powinien ważyć więcej niż 10-15 procent wagi dziecka.

To ciężar, który ma bardzo zły wpływ na młode kręgosłupy. Jacek Szydłowski z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Olsztynie przypomina, na co zwrócić uwagę pakując plecak do szkoły.

Trzeba wybierać plecaki, które same w sobie są lekkie. Powinny mieć szerokie szelki i przegródki, żeby można było równomiernie rozłożyć ciężar książek i zeszytów. Nie należy dawać dzieciom do szkoły wody w dużych butelkach. Można przecież korzystać z kranówki. Poprzez wybór cieńszych zeszytów w miękkiej oprawie obniżamy ciężar plecaka

– wyjaśnił.

Szpital dziecięcy w Olsztynie rozpoczął właśnie nowy program profilaktyczny, który ma pomóc w diagnozowaniu, a przede wszystkim zapobieganiu wadom postawy wśród dzieci w wieku 5-15 lat.

Program, który będzie prowadzony w soboty cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Szpital zachęca do rejestrowania się do poradni rehabilitacyjnej. Wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego. Przebadanych zostanie kilkaset dzieci.

Po rozpoczęciu zapisów telefonicznych tych 300 miejsc bardzo szybko się rozeszło. Rodzice widzą taką potrzebę i chcą badać dzieci w tym kierunku

– powiedział Grzegorz Adamowicz ze szpitala dziecięcego w Olsztynie..

Z jakimi problemami wśród dzieci spotykają się specjaliści? Jak mówi Jacek Żukowski kierujący działem rehabilitacji szpitala, to najczęściej skoliozy funkcjonalne, które można skorygować dzięki ćwiczeniom.

– Najczęściej są to zniekształcenia w płaszczyźnie czołowej i boczne skrzywienia kręgosłupa. Skoliozy występują dość często. Za pomocą dobrych ćwiczeń można je często skorygować ponieważ są to skoliozy funkcjonalne.

– dodał.

Posłuchaj wypowiedzi

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

00:00 / 00:00

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzieci, szpital dziecięcy, rehabilitacja, plecak
Bajkowy prezent dla małych pacjentów onkologicznych ze szpitala dziecięcego

Jak sprawić, by książka jeszcze bardziej pobudzała wyobraźnię? I jak sprawić, by książka poprawiła nastrój dzieci w szpitalu? Odpowiedzią na to jest bajkowóz. To "Wędrująca Szpitalna...

Zamknij
RadioOlsztynTV