Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 29 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tematy zaskoczyły maturzystów. W liceum w Górowie Iławeckim zakończył się egzamin z języka ukraińskiego

Fot. Bogdan Tchórz (zdjęcie archiwalne)

Młodzież z liceów ukraińskich w Polsce zdawała dziś maturę z języka ukraińskiego. Maturzystka ukraińskiego liceum w Górowie Iławeckim powiedziała, że tematy zaskoczyły maturzystów, ale nie były trudne.

W ukraińskim liceum w Górowie Iławeckim maturę z języka ukraińskiego na poziomie podstawowym pisały 33 osoby, z których część stanowili młodzi Ukraińcy mieszkający w Polsce.

Nauczycielka języka ukraińskiego w tej szkole Aleksandra Bzdel powiedziała, że młodzież otrzymała arkusz testowy z tekstem publicystycznym. Należało udzielić odpowiedzi na 13 pytań. Tekst dotyczył języka, a pytania m.in. przysłów i powiedzeń języka ukraińskiego.

Kolejnym zadaniem było napisanie wypracowania na jeden z dwóch podanych do wyboru tematów. Pierwszy z tematów wypracowań dotyczył lektury omawianej w III klasie liceum na języku ukraińskim – książki „Marija” Ułasa Samczuka.

Jest to proza dotycząca wielkiego głodu na Ukrainie. W oparciu o tę lekturę młodzież miała napisać, czy los jest z góry zaplanowanym scenariuszem naszego życia

– powiedziała nauczycielka ukraińskiego z Górowa.

Drugi temat do wyboru opierał się na wierszu „Pod cudzym niebem” poety tworzącego w latach 20. XX w. Jewhena Małaniuka. Ów utwór należało rozważyć i zinterpretować.

W ocenie Aleksandry Bzdel większość młodzieży z liceum w Górowie wybrała pisanie wypracowania na podstawie prozy, ale kilka osób zdecydowało się na interpretację poezji.

 Ja wybrałam pierwszy temat, prozę. Nie spodziewałam się takiego zagadnienia na maturze, bardziej liczyłam na temat dotyczący kobiet w życiu społecznym, ale ten, który pisałam, nie był trudny. Arkusz z pytaniami i tekst, który podano do przeczytania, był łatwy, nie miałam z nim problemów

– powiedziała maturzystka Kamila Babicka, która chce studiować w Gdańsku informatykę.

Dyrektor górowskiego liceum Olga Sycz powiedziała, że matura z języka ukraińskiego w tej szkole przebiegła bez przeszkód i komplikacji.

Młodzież, tradycyjnie już, pisała egzamin w ukraińskich wyszywanych bluzkach zwanych soroczkami. To w naszej szkole wieloletnia tradycja

– dodała Sycz.

Z danych Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w tym roku język ukraiński na poziomie podstawowym w całym kraju zdawało 70 osób.

Autor: PAP (J.Kiewisz-Wojciechowska)
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w egzamin, matura, Górowo Iławeckie
Na maturze egzaminy z języków mniejszości narodowych. W liceum w Górowie Iławeckim młodzież zdaje ukraiński

Maturzyści ze szkół dla mniejszości narodowych przystępują dziś do egzaminów pisemnych z języków narodowych – białoruskiego, ukraińskiego i litewskiego. Odbędą się też egzaminy z języka kaszubskiego...

Zamknij
RadioOlsztynTV