Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 30 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Tafla lodu na Zalewie Wiślanym jest niestabilna. Bosmanaty portów ostrzegają przed wchodzeniem

Fot. M.Stankiewicz

Nie ma już lodu na rzece Elbląg, nadal jednak zmarzlina utrzymuje się  w basenach portowych. Inna sytuacja panuje na Zalewie Wiślanym.

Tam akwen pokryty jest lodem w stu procentach. Ale tafla jest niestabilna i są już widoczne miejsca pokryte wodą. A to oznacza, że pod żadnym warunkiem na Zalew Wiślany wchodzić już  nie można.

Bosmanaty portów po obu stronach Zalewu Wiślanego – w Tolkmicku i Krynicy Morskiej ostrzegają przez spacerami po lodzie. Nikt już grubości tafli nie mierzy – to zbyt ryzykowne, także dla tych,  którzy zalew znają doskonale. – Jest specyficzny, ma dużą powierzchnię podatną np na wiatr. Pod lodem robią się tzw. odparzeliny, czyli miejsca, gdzie woda jest cieplejsza, a lód cienki –  tłumaczy starszy kapitan Przemysław Siagło z elbląskiej straży pożarnej. I niech nikogo nie zwiedzie, że zalew jest płytki. Można go podziwiać z brzegu i lepiej nie wchodzić.

Każdego dnia sytuacja się zmienia, a fachowcy szacują, że lód na Zalewie Wiślanym powinien puścić w ciągu tygodnia.

Posłuchaj relacji Miry Stankiewicz

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Podbielska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lód, Zalew Wiślany
Szlak żeglowny na rzece Elbląg zamknięty. Powód jest… zupełnie naturalny

Rzeka Elbląg w całości pokryła się lodem. Podobnie jest z Zalewem Wiślanym, na którym grubość tafli wynosi ok. 15 cm. To oznacza, że cały szlak żeglowny...

Zamknij
RadioOlsztynTV