Aktualności, Poranne Pytania
Tadeusz Płużański: to przerażające jak komuniści wymazywali pamięć o Żołnierzach Wyklętych, wykreślali ich z naszej historii i polskiej świadomości
Gościem Porannych Pytań Polskiego Radia Olsztyn był Tadeusz Płużański – dziennikarz, historyk, tropiciel komunistycznych bestii, autor książek o oprawcach Żołnierzy Wyklętych i prezes Fundacji Łączka.
Tadeusz Płużański tropi powojenną historię Polski.
Staram się wydobywać z niepamięci naszych bohaterów, tych polskich żołnierzy, których dzisiaj nazywamy wyklętymi i niezłomnymi: rotmistrza Pileckiego, majora Łupaszkę, majora Zaporę. Ludzie zapomniani przez komunistów dziś do nas wracają w chwale i państwo polskie się o nich upomina.
Gość Porannych Pytań za punkt honoru postawił sobie wydobywanie z odmętów historii tych zbrodniarzy komunistycznych, którzy represjonowali i mordowali Żołnierzy Wyklętych.
Piszę książki o zbrodniarzach komunistycznych. Staram się, żeby pamięć o nich, niekoniecznie dobra, też przetrwała (…) Trzeba z przykrością stwierdzić, że odchodzą od nas ci zbrodniarze. Odchodzą na ogół z wysokimi emeryturami i często szanowani przez Polaków, przez państwo polskie, tak było na przykład z Wojciechem Jaruzelskim.
Jak podkreśla Tadeusz Płużański w latach stalinowskich zbrodniarze komunistyczni starali się maskować.
Często ukrywali swoje pochodzenie, swoją prawdziwą tożsamość nazwiska. Mam wrażenie, że przywykli do tego, że nic im się złego nie stanie, że przestali się maskować i dziś funkcjonują i odchodzą z tego świata z otwartą przyłbicą i całkowicie przekonani o swoich racjach. Ich rodziny też sądzą, że mają do czynienia z ludźmi, którzy dobrze się zasłużyli ojczyźnie, a to często byli prześladowcy Polaków, trzeci funkcjonariusze służby represyjnych: UB, Informacji Wojskowej, czy tzw. wymiaru sprawiedliwości, czyli bezprawia komunistycznego. Oni nigdy nie powiedzieli przepraszam i to jest największy problem.
Mimo starań do tej pory państwu polskiemu nie udało się sprowadzić do Polski znanych z imienia i nazwiska zbrodniarzy komunistycznych.
Część zbrodniarzy swego czasu wyjechała za granicę. To są te najsłynniejsze nazwiska: prokurator Heleny Wolińskiej-Brus , komendanta komunistycznych obozów Salomona Morela, czy żyjącego do dzisiaj towarzysza kapitana Stefana Michnika – stalinowskiego sędziego wojskowego, który mieszka w Szwecji. Mamy jego adres, nawet zapraszaliśmy go na posiedzenie tzw. społecznego trybunału narodowego, który wydał wobec tego zbrodniarza komunistycznego społeczny wyrok infamii (…) To jest orzeczenie symboliczne (…)
Tadeusz Płużański napisał kilka książek m.in. Bestie. Mordercy Polaków, Oprawcy. Zbrodnie bez kary, Bestie 2, Lista oprawców, Moje spotkania z bestiami oraz Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy. Gość Polskiego Radia Olsztyn jest prezesem Fundacji Łączka walczącej o Niezłomnych-Wyklętych. Nazwa fundacji wywodzi się od warszawskiej „Łączki” czyli miejsca , gdzie leżą osoby zamordowane przez komunistów.
Ta nazwa jest wywodzona od miejsca, które jest tragiczne w naszej historii, ale pierwotnie była tam łączka, czyli łąka.
To miejsce poza murem cmentarza na Powązkach Wojskowych. Komuniści wykopywali bezimienne doły śmierci (…) i do nich zrzucali ciała zamordowanych m.in. rotmistrza Pileckiego, generała Fieldorfa, majora Łupaszkę, majora Zaporę i innych polskich patriotów (…) Nie wszystkich znaleźliśmy. Prace poszukiwawcze są wznawiane. Istnieje zagrożenie, że wielu nie znajdziemy, ponieważ komuniści tych ludzi zamordowali strzałem w tył głowy, niektórych powiesili, potem ukryli w tych dołach, a teren zniwelowali. Potem generał Jaruzelski postanowił tę prawdę przysłonić i na tych dołach śmierci postawił groby swoich kolegów z aparatu politycznego tzw. Ludowego Wojska Polskiego (…)
Posłuchaj rozmowy Miry Stankiewicz z Tadeuszem Płużańskim