Pomnik ofiar egzekucji z 1939 roku zostanie odrestaurowany

Fot. UM Nowe Miasto Lubawskie
Pomnik pamięci Polaków pomordowanych na terenie Nowego Miasta Lubawskiego doczeka się remontu. Miasto pozyskało na ten cel dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Pomnik przypomina tragiczne wydarzenia „Czarnego czwartku” z 7 grudnia 1939 roku.
Tego dnia paramilitarne bojówki mniejszości niemieckiej rozstrzelały 25 mężczyzn z terenu naszych miast. To był symbol ówczesnej walki neonazizmu z Polakami. Wydarzenie to miało także wymiar propagandowy, ponieważ wspomniana mniejszość niemiecka chciała pokazać swoją wyższość nad Polakami zamieszkującymi tereny dawnych Prus
– tłumaczył zastępca burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Bartosz Truszczyński.
Pomnik zostanie wyremontowany przed przypadającą w tym roku 86. rocznicą tragicznych wydarzeń grudnia 1939 roku. Na pomniku położona zostanie nowa płyta, wymienione obrzeża i tablice informacyjne. Teren wokół miejsca pamięci zostanie zagospodarowany.
Posłuchaj wypowiedzi

Fot. UM Nowe Miasto Lubawskie

Fot. UM Nowe Miasto Lubawskie
Autor: J. Sulecki
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy





















![Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA] Spektakularny finał manewrów Dzielny Dzik [ZDJĘCIA]](https://radioolsztyn.pl/wp-content/themes/ronew/loadimg.php?src=https%3A%2F%2Fradioolsztyn.pl%2Fwp-content%2Fuploads%2F2026%2F06%2F1000052204.jpg&q=95&w=30&h=30&zc=1&s=1&f=4,-6|3,3)







