Szpitale w Ełku, Elblągu i Pasłęku szczepią kolejnych pracowników służby zdrowia
W tym tygodniu szpital miejski w Elblągu zaszczepi kolejnych 360 medyków i pracowników. Kolejka do zaszczepienia przeciwko COVID-19 wydłuża się, bo nadal zapisują się następni chętni.
Kalendarz mamy wypełniony do połowy lutego, wszystko toczy się bardzo sprawnie, nie było żadnego przypadku powikłań
– informuje dyrektor Mirosław Gorbaczewski.
Szpital miejski w Elblągu jest teraz szpitalem covidowym. Ma około 130 pacjentów w najcięższym stanie, wymagających terapii tlenowej lub pobytu na OIOM-ie. Liczba ta nie zmienia się od kilku tygodni.
Z kolei Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu kontynuuje akcję szczepień pracowników ochrony zdrowia. W tym tygodniu otrzyma je ok. 360 osób.
– Szpital szczepi tylko pracowników ochrony zdrowia, nie są szczepione osoby spoza grupy 0 – informuje dyrektor placówki Elżbieta Gelert.
W kierowanym przez nią szpitalu coraz dłuższa jest lista chętnych medyków także z innych placówek, m.in. z Podstawowej Opieki Zdrowotnej czy z gabinetów specjalistycznych:
Z powodu dużego zainteresowania w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu są dwa zespoły koordynujące akcję szczepień. Od początku akcji zaszczepiono tam ponad 120 osób.
EŁK
Szczepienia trwają też w szpitalu wojskowym. Jako pierwszy zaszczepił się komendant tej placówki. Chęć przyjęcia szczepionki zadeklarowała połowa pracowników szpitala.
Do tej pory zaszczepiono ponad 100 osób z grupy 0. Zapisy dla tej grupy przedłużono do 14 stycznia. W placówce szczepieni będą również żołnierze, a następnie w kolejności ustalonej przez Ministerstwo Zdrowia kolejne chętne osoby.
Szpital wojskowy to jedna z 9 placówce w mieście, która będzie prowadziła masowe szczepienia. Na rządowej liście punktów szczepień znalazły się też poradnie lekarzy rodzinnych m.in. przy ul. Kościuszki i Tuwima.
PASŁĘK
W szpitalu powiatowym w Pasłęku pierwsi pracownicy zaszczepili się przeciwko COVID-19. Szpital otrzymał 30 fiolek ze szczepionką. W jednej fiolce znajduje się 6 dawek, więc łącznie szpital zaszczepi 180 osób.
Jak powiedziała w rozmowie z Radiem Olsztyn prezes placówki, Iwona Chełchowska, to trudny i pracowity czas, by zaszczepić wszystkich w ciągu kilku dni.
Szczepionki do szpitala trafiły już rozmrożone, mogą być przechowywane w temperaturze od 2 do 8 stopni, czyli w lodówce.
Pacjenci na szczepienie są umawiani na konkretne godziny, wszystko po to, by uniknąć tłumów.
Kolejna partie szczepionek szpital będzie zamawiał dla osób z tzw. grupy pierwszej, czyli służb mundurowych – jednak dopiero po uzyskaniu listy osób, które będą chciały się zaszczepić.
Autor: M. Stankiewicz/M. Zbrożek/A.Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska/K. Piasecka