Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Szpital miejski prowadzi zbiórkę na sprzęt. Chce kupić m.in. urządzenie do diagnostyki genetycznej

Fot. K. Ośko

Olsztyńska placówka szuka dodatkowego wsparcia, jakie jest niezbędne do efektywnego działania w dobie koronawirusa. Zbiórka realizowana za pomocą jednego z portali potrwa jeszcze ponad dwa miesiące.

Pieniądze zostaną przeznaczone przede wszystkim na zakup specjalnego urządzenia do diagnostyki genetycznej. Dodatkowo pracownicy szpitala potrzebują środków ochrony osobistej oraz dezynfekujących. Cel zbiórki określono na 600 tysięcy złotych.

Diagnostyka koronawirusa u pacjentów z podejrzeniem zakażenia ma duże znaczenie w kontekście ograniczania zasięgu epidemii. Ze względu na rozprzestrzenianie się infekcji pojawiła się konieczność monitorowania sytuacji epidemiologicznej w zagrożonych rejonach. Dlatego nasze Laboratorium Analityczne chce sprostać temu zadaniu. Dziękujemy za dotychczasowe zaangażowanie w naszą akcję.

– mówi zastępca dyrektora szpitala w Olsztynie Jacek Zachariasz.

Koszt analizatora do badań molekularnych to ponad 330 tysięcy złotych. Władze szpitala chcą także kupić kombinezony ochronne, półmaski z filtrem, maski chirurgiczne i specjalne fartuchy.

Zbiórka prowadzona jest w portalu Zrzutka.pl i potrwa jeszcze 70 dni. Do tej pory uzbierano prawie 55 tysięcy złotych.

W ostatnim czasie miejski szpital zyskał wsparcie prywatnych przedsiębiorców. Ufundowali środki ochrony osobistej, preparaty dezynfekujące oraz potrzebny sprzęt – w tym respirator Puritan Bennett 980 X1, zestaw do wspomagania oddechowego oraz moduł Qiastat-DX umożliwiający szybką diagnostykę pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

W najbliższym czasie do Olsztyna powinna także dotrzeć kolejna pomoc z partnerskiego miasta Weifang w Chinach. Będzie to kilkanaście tysięcy jednorazowych maseczek oraz specjalistycznych kombinezonów.

Do tej pory miasto przeznaczyło 1 milion 550 tysięcy  złotych na kupno niezbędnych materiałów i sprzętu. Maski, gogle, rękawiczki, termometry, płyn do dezynfekcji – m.in. to trafia do  Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, szpitala miejskiego i przychodni specjalistycznej, a także do Domów Pomocy Społecznej, oraz do miejsc kwarantanny.

 

Redakcja: K. Ośko

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zbiórka
„Rakietą w koronawirusa” – tenisiści zbierają fundusze na środki ochrony osobistej dla medyków

Pod hasłem "Rakietą w koronawirusa", wystartowała zbiórka pieniędzy na sprzęt ochronny dla personelu medycznego. Zaangażowali się w nią polscy tenisiści i tenisistki, m.in. Agnieszka Radwańska i...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV