Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 19 °C pogoda dziś
JUTRO: 20 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Światowy Dzień Zespołu Downa. „Te dzieci też potrzebują miłości”

Fot. Adobe Stock

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny to też Światowy Dzień Zespołu Downa. Ten związany jest z występowaniem trzeciego chromosomu w 21 parze – stąd data 21 marca.

Chromosom, o którym mowa, ma kształt skarpetki – symbolem obchodów stała się właśnie skarpeta. Dziś wiele dzieci ze szkół i przedszkoli, także na Warmii i Mazurach, na stopy nałożyło kolorowe i do tego dwie różne skarpetki. To wyraz tolerancji wobec tego, co inne. Chcą symboliczne wesprzeć osoby dotknięte chorobą.

Dzisiaj jest święto osób z chorobą Downa. Trzeba założyć dwie kolorowe i różne skarpetki. To pokazuje, że są różni ludzie. (…) Te dzieci też potrzebują miłości.

00:00 / 00:00

Ewa Kowerzanow-Luto – prezes Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół Osób z Zespołem Downa Strzał w 10 w Olsztynie – uważa, że budowanie świadomości wśród najmłodszych zaowocuje w przyszłości.

Może poprzez taką wczesną edukację w szkołach i przedszkolach, osoby, które będą w wieku 20 lat może będą patrzyły inaczej na te osoby z zespołem Downa. Może nie pojawią się wyzwiska w kierunku tych osób, co jest bardzo bolesne dla tych osób i ich rodzin.

00:00 / 00:00

Światowy Dzień Zespołu Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku organizowany jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Autor: K. Grabowska
Redakcja: M. Rutynowski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Solidarność, zespół Downa, Światowy Dzień Zespołu Downa
„Atak na region”. Premiera filmu o wtargnięciu ZOMO do siedziby Solidarności

Wprowadzenie stanu wojennego i wejście oddziału ZOMO do dawnej siedziby Solidarności w Olsztynie upamiętnia film "Atak na region". Premiera tego 40-minutowego fabularyzowanego dokumentu miała miejsce w...

Zamknij
RadioOlsztynTV