Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Świadomość kluczem do bezpieczeństwa osób starszych

„Bezpieczny senior to świadomy senior” – pod takim hasłem odbyła się debata, którą zainicjowała Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Spotkanie było skierowane do starszych mieszkańców miasta.

Chodzi o to, by wyczulić ich na zagrożenia. Oszustów i ich sztuczek cały czas przybywa, a wraz z nimi systematycznie wzrasta liczba osób, które dały się nabrać, uwierzyły lub zaufały.

Chociaż może to dotyczyć każdego, grupą, która jest najbardziej narażona na takie zagrożenia są seniorzy. Dlatego to właśnie do nich skierowano debatę

– wyjaśniła starszy posterunkowy Paulina Żur z KMP w Olsztynie.

Seniorzy dowiedzieli się o zagrożeniach, z jakimi mogą się spotkać w życiu codziennym i w Internecie. Omówiono też zasady bezpieczeństwa i podejmowane działania profilaktyczne, które mają wpłynąć na poprawę sytuacji. A nie jest dobrze. Jak podał mł. asp. Andrzej Jurkun z KMP w Olsztynie, tylko od stycznia do listopada tego roku olsztyńska policja odnotowała 24 oszustwa, których ofiarą padli seniorzy. W sumie stracili milion 280 tysięcy złotych. Rok temu było niemal identycznie.

Do wielu oszustw dochodzi w Internecie. I właśnie tego medium, jak się okazje, seniorzy obawiają się najbardziej. Jedna z uczestniczących w debacie seniorek Bożena Szymańska przyznała, że jest samoukiem komputerowym. Ale z każdym kolejnym doniesieniem o stracie pieniędzy, ma coraz większe obawy przed korzystaniem z sieci. Uczestniczenie w takich spotkaniach zwiększa jej orientację. Wspominała sytuację, gdy dostała SMS z nieznanego numeru, pod którym podpisała się rzekomo jej córka. – Wtedy od razu zapaliła mi się w głowie lampka ostrożności – powiedziała.

Nie tylko sieć jest źródłem zagrożeń. Jadwiga Urbańska, miejski rzecznik praw konsumentów w Olsztynie mówiła o procederze naciągania seniorów na duże wydatki, co dzieje się pod przykrywką m.in. badań wzroku. Seniorzy podpisują umowy, których nawet nie dostają i nie mają świadomości, że mogą pod pewnymi warunkami od takiej umowy odstąpić.

Inna seniorka Teresa Kamińska swoją edukację o zagrożeniach – jak przyznała – rozpoczęła dopiero na emeryturze. Chętnie korzysta ze spotkań organizowanych przez policję, ZUS czy NFZ. Tam zdobywa wiedzę i zachęca innych starszych mieszkańców miasta, by robili to samo. – Tylko w ten sposób uda się ukrócić zapędy przestępców – podsumowała spotkanie podinspektor Bernadetta Ćwiklińska-Rydel, naczelnik Wydziału Prewencji KMP w Olsztynie. Jak przyznała, świadomość uczestników spotkań jest naprawdę imponująca. Najgorzej jest jednak z seniorami, którzy pozostają w domach i nie dbają o swój rozwój.

Posłuchaj relacji Kingi Grabowskiej

Fot. KMP Olsztyn

Fot. KMP Olsztyn

Fot. KMP Olsztyn

Fot. KMP Olsztyn

Fot. KMP Olsztyn

Autor: K. Grabowska
Redakcja: K. Ośko

Więcej w policja, debata, bezpieczeństwo, senior, seniorzy
Kierowca i pieszy ledwo trzymali się na nogach

75-latek prowadził pod Działdowem auto mając 2 promile w wydychanym powietrzu. Został zatrzymany przez innego kierowcę. Kierowca zaniepokojony stylem jazdy - pijanego jak się później okazało...

Zamknij
RadioOlsztynTV